Son Eklenenler

Smolni Manastırı Tarihçe ve Mimari – Smolny Manastırı

Smolni Manastırı Petersburg’un Mavi Yüzü

Smolni Manastırı’ nın ilginç mavi rengi onun  Sen Peterburg’da  benzeri bir çok yapıdan  kolayca ayrışmasını sağlar. Smolniy Manastırı bir kaç binadan oluşan bir Komplekstir . Ve kompleksin merkezinde  St. Petersburg’un simgesi olan Yeniden Diriliş Katedrali bulunur.

Smolny Manastırı ( Güneş Yeni Doğuyor)

Smolny  rıhtımlarda gemilerin gövdesini kapatmak için kullanılan katranın adıdır.

Neva Nehri kıyısında bulunan heybetli  mavi-beyaz Smolni Manastırı Büyük Petro’nun kızı Elizaveta için inşa edilmiştir. Sebebi ise tahta hak iddia eden Elizaveta’nın  tahta çıkışı reddedildikten   sonra rahibe olmaya itilmesidir. Rahibe olacak olan Elizaveta’nın yeni meskeni bu heybetli yapı olması planlanmaktadır.Fakat çok kısa zamanda Siyasi durumlar değişip Elizaveta için taht yolu tekrar açılmasına rağmen ,bu Rus Ortodoks manastırının inşası çar ailesinin finansal desteği ile  devam eder. Kompleksin inşa edildiği yerde daha önceler Smolny adı ile bilinen Elizaveta’nın sarayı bulunmaktadır. Bu yüzden bu isim manastıra verilir.

Smolny Manastırı Mimarisi

 
Smolny Manastırı, Kışlık  Saray gibi St. Petersburg’un önemli yapıtlarına imza atan  İtalyan Mimar  Francesco Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlandı  Smolny Manastırı mimarın en büyük   eserlerinden biri olarak kabul edilir. Kompleks, ortadaki Katedral ve köşelerde dört küçük kilise ve bir haç ile düzenlenmiştir. Katedral ayrıca çeşitli alçak rezidans binaları ile  çevrilidir.

 Merkez saat kulesinini yüksekliği doksan dört metredir.

Yeniden Diriliş  Katedrali, Barok üslubunda inşa edilmiş olup mavi  rengi sayesinde  kentin en bilinen yapılarından olmayı başarmıştır. 1748 yılında  inşası başlayann manastırın  1762’de Elizaveta’nın  ölümünden dolayı  inşaası yavaşlar ve sonradan durdurulur.

 

Smolny Manastırı Tarihçesi

Tarihi olarak bakıldığında herhalde inşası en uzun süren yapılardan biri olma ünvanını 89 yılla Smolni Manastırı elinde tutmaktadır. Zira mimar Francesco Bartolomeo Rastrelli ve onun destekçisi Çar Elizaveta’nın ölümleri bu uzun soluklu projenin başka ellere geçmesine sebep olur.

 

Büyük  Ekaterina  (2.Ekaterina ) tahta geçer geçmez , Manastırın Barok üslubundan hoşlanmadığını belirtir ve katedrale ayrılan maddi desteği keser.  O dönem daha çok manastır olarak kullanılan yapı klasizm etkisi ile tekrar tasarlanır. Fakat 2 Ekaterina’nın ölümü ile 1835 yılına kadar manastır inşası tam olarak bitmemiş şekilde hizmet verir.  1835 yılında  mimar Vasily Stasov’un zaman döneminin mimari lezzetleri doğrultusunda daha neo-klasik bir iç mekan planı geliştirir. 1835 yılında başlayan yapı 1837 yılında son haline kavuşur. İlginçtir ki 1835 yılına kadar bu yapı kutsanmamıştır.

Katedral tamamlanmadan önce, kompleksin çoğu, aristokrat kızlar için bir okul olan Eğitim Enstitüsü olarak görev yapar . Ve daha sonra yakınlardaki Smolni Enstitüsü binasına taşınir.

Lenin, 1918 in başlarında burada yaşamıştır. Ve sonrasında kompleks şehrin komünist parti merkezi haline gelecektir.

 
Sovyet rejimi sırasında manastır ve kilise bozulur . Mimari ve tarihsel önemi pek dikkate alınmadan  altı yılı aşkın süre ile  çürümeye bırakılır. 1980’lerin başında komplekteki tüm  binaların  restore edilmesine dikkat edildi . Ve günümüzde Sankt Petersburg Eyalet Üniversitesi tarafından bu yapı kullanılmaktadır . Katedral günümüzde  aynı zamanda bir konser salonu olarakda  kullanılıyor.

 

 

 

 

 

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *