Son Eklenenler
SONY DSC

Sera Çeşmesi Petergof – Sera Fıskiyesi Çeşmesi

Sera Fıskiyesi  Çeşmesi

Sera çeşmesi 27 Temmuz 1714 Gangut Savaşı’nda Rus deniz  filosunun İsveç filosuna karşı ezici  zaferine binaen Petergof bahçesine    yerleştririlmiştir. Buranın sera çeşmesi olarak anılmasının sebebi arkasında bulunan ve iklimden bitkilerin etkilenmesini engelleyen binanın sera olarak kullanılmasıdır.

 rounded_corners3peterhof-fmoundtain

Çeşmenin merkezinde yunan mitolojik tanrılarından deniz tanrısı Triton bulunmaktadır. Triton balık kuyruklu bir timsah olarak betimlenmiş  ve  deniz canavarını mağlup edip ağzını açmaktadır. Bu bir bakıma Rus Çarlığının denizlerdeki ilk büyük başarısının sembolü konumundadır. Ve sera Çeşmesi  Rusların baltık denizine açılmasının anısına büyük bahçeye yerleştirilmiştir.

Burada İsveç filosu’nun  timsah gibi vahşi ve güçlü durmasına karşın aslında balık kadar kolay avlanılılabilir olduğuu sembollerle anlatılmıştır.  Bu savaş Petro’ya göre çok önemli olduğundan savaşın anısına böyle bir çeşme dikilmesini bizzat kendisi istemiştir.Bu  bahçedeki bir çok eser gibi Sera fıskiyesi çeşmesi Almanlar tarafından 2. Dünya savaşında yıkılmış ve savaş sonrasında  fotoğraflar baz alınarak Sera çeşmesi restore edilmiştir.

hazir

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *