Anasayfa / Sankt Peterburg Gezi Rehberi / Petergof (Petrodvarets) / Satranç Tepesi Çeşmesi – Satranç tepesi şelalesi

Satranç Tepesi Çeşmesi – Satranç tepesi şelalesi

Petergof’ta Büyük Sarayı arkanıza alarak büyük pınar ve samson fıskiyesinin yanındaki  merdivenlerden saraya paralel giden sağ taraftaki patikadan dümdüz ilerlediğinizde bahçenin en büyük meydanlarından birine ulaşacaksınızdır . Burda karşınıza satranç tepesi çeşmesi çıkar. Bu çeşme satranç tahtası şeklinde dizayn edilmiş 4 parça rampanın arda ard dizilmesi ile oluşturulmuştur. Ve en üst tarafta ilk zamanlarda ahşaptan yapılmış sonraları metalden üretilen 3 ejderha bulunmaktadır. Bu ejderhaların ağzından çıkan su 32 metre satranç rampalarının üzerinden akarak pınara dökülür. Satranç tepesi çeşmesinin her 2 tarafında merdivenler ve her 2 yanında da 5 er adet mermerden yapılmış  heykeller bulunmaktadır.

Solda aşağıdan yukarıya; Rahibe , Olimpia,Jupiter,Flora,Neptün

Sağda Aşağıdan yukarıya; Pluton Flora Vulkan Adonis Ceres

 

Aslında 1721 yılında Petro’nun emri ile inşaası başlatılan şelalenin dizaynı çok daha farklıydı. En üstte Neptün heykeli yanlarada harabe kuleler yerleştirilmesi tasarlanıyordu.Fakat 1725 yılında Petro’nun ölümü ile Satranç Tepesi çeşmesi  inşaası durdu.
Bundan sonra Rastrelli buraya koyulması planlanan Neptün heykelini üst bahçeye yerleştirdi.1737 yılında yeni bir planla inşa tekrar başladı ve büyük ölçüde günümüzdeki haline yakın bir şekilde inşaa edildi. 2. Dünya savaşı sonrasında buradaki heykeller toprağın altına gömülerek kurtarılsada ejderhalar Almanlar tarafından yağmalanmıştır.
BİRDE BUNLARA BAKIN.

Rusya Tarihi Özet – Rusya Tarihine Özet Bir Bakış

Rusya Tarihi Özet Derlemesi Rusyayı ve Petersburg’u ziyaret için yola çıkmışsanız ve tarih profösörü yada öğretmeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir