Son Eklenenler

Şaka Çeşmeleri Petergof – Petergof Şaka Fıskiyeleri

Şaka Çeşmeleri

Petro bahçesine gelenleri eğlendirecek fıskiye çeşmeleri koymayıda ihmal etmemiştir. O dönemde gelen misafirler en özel giysileri ve makyajları ile Petergof parkinda  dolaşırken bu şaka çeşmeleri  ile ıslanınca makyajları düşer ve Petro onlara şimdi sizin gerçek yüzünüzü görmeyi başardım dermiş. Aşağıda alt bahçenin önde gelen Şaka Çeşmeleri ile  ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Meşe Ağacı Fıskiyesi 88578922_p1040725

Bahçede dolaşırken Meşe ağacının yanında ki Gülllere yaklaşan misafirler önce güllerden fışkıran sudan kaçmak için ağaca yaklaşır fakat meşe agacının dallarından gelen suyla ordan da uzaklaşıp nefes almak için karşıdaki banklaradan birine oturmaya yeltenir ve ordaki fıskiyelerden fışkıran su ile sırılsıklam olup burdan ayrılırlar.

Şemsiye Fıskiyesi

petergof-zontik

Görünümü mantara benzediğinden bazen mantar fıskiyesi diyede adlandırılan şemsiye fıskiyesinin altına oturan ziyaretçiler fıskiyelerin çalışması ile kendilerini sudan parmaklıklarla çevrili bir hapiste kalmış hissederler. Buradan ıslanmadan çıkmanın tek yolu fıskiyenin durmasını beklemektir.

1796 yılında parka eklenen bu fıskiye günümüzde devamlı açıktır ve altında ıslanmadan fotoğraf çekilmenin tek yolu şemsiye kullanmaktır. Yanınızda  şemsiye yoksada eğer parktan güzel bir fotoğraf karesi yakalamak istiyorsanız biraz ıslanmaya değecek bir fıskiye olduğundan tavsiyemizdir.Islanınızdır.

Su yolu Fıskiyesi

maxresdefault-1

 
 

Monplesir caddesinin başında Satranç Tepesi şelalesinin karşısında bulunan Su yolu fiskiyesi parkın eğlenceli aktivitelerinden biridir. Her gün saat 13.00 ,14.00,15.00 saatlerinde bu yolun iki tarafında 300 er adet fıskiyenin çalışması ile bol sulu ama eğlenceli bir su yolu oluşur. 30 saniye devam eden fıskiyelerin püskürttüğü su size değmeden bir uca gidip geri gelmek amaçlanır ama neredeyse imkansızdır.

Bu fıskiyede Petro tarafından düşünülmüş ve 1721 yılında yerleştirilmiştir.

Şaka Bankı  Çeşmesi

peterghof_09-083

Monplesir bahçesinde bulunan 2 sade bankın etrafında toplanan kalabalığı görüp meraklanıp yanına gittiğinizde Petro’nun taa 1723 yılında tasarlayıp yaptırdığı eğlenceli Şaka çeşmesini göreceksiniz.

Eski dönemlerde oldukça sık kullanılan çeşmelerden günümüzde çok fazla bulunmamaktadır. Günümüzde ender fıskiyelerden biri olan Şaka Bankı  Çeşmesinin özelliği bastığınız taşlara göre suyun yükselmesi ve yanlış yere basmanız halinde sizi ıslatmasıdır.
Tipik olarak zarif elbiselerle parkta dolaşan misafirler eski zamanlarda buradan geçerken bilmeyerek taşlardan birine basar ve sırılsıklam olurlarmış.Petro’da makyajları bozulan bayanlara sizin gerçek yüzünüzü böylece görebiliyorum dermiş.

Not: Şaka bankı çeşmesinde arkadaki bankta oturan adama diikat edin.

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *