Son Eklenenler

Rusyada Alış Veriş ve Döviz Bozdurma – Kredi Kartı Kullanımı

Rusyada Alış Veriş ve Döviz Bozdurma

Rusyada Alış Veriş kanunlara göre ruble dışındayapılması illegal kabul edildiğinden dolar ve euro ile alış veriş yapmanız imkansıza yakındır denebilir. Bu yüzden şehirde rahatlıkla dolaşıp para harcayabilmeniz için paranızı rubleye çevirmeniz şarttır.

Rusya’da döviz bozdurma işlemi için özellikle şehir merkezindeki  döviz bürolarının kullanılması daha doğrudur. Bankaların kur uygulamarı döviz bürolarında olduğu kadar avantajlı değil. Şehir merkezi yani özellikle Nevskiy caddesi üzerindeki kur uygulamaları şehrin en makul olan uygulamasıdır. (10000 dolar gibi çok büyük rakamlar  bozdurmayacaksanız eğer) Tabii ki  Nevskiy caddesinde dahi kurlar farklılık arz ettiğinden gezerken gözünüzün tabelalarda olması size bir kaç yüz ruble daha kazandırabilir.

*Türkiye’den ruble satın alma çok karlı bir hamle  değil . Ve Petersburg’da bazı yerlerde 24 saat açık olan döviz bürolarını hesaba katınca zannedersem  en doğrusu paranızı Türkiye’de dolar veya Euro’ya çevirmeniz olacaktır. Burada euro ve doları rahatlıkla rubleye çevirebilirsiniz.

Rusyada alış veriş için Eğer atmlerden para çekmek isterseniz Moskova ve Petersburg gibi büyük şehirlerde hotel lobilerinde , metrolarda, alış veriş merkezlerinde bir atm bularak paranızı çekmeniz oldukça kolay. Bankanızın size sağladığı şartlara göre para çekebilirsiniz.  Fakat kur hesabı bankanızın şartlarına bağlıdır. Genel olarak büyük kur farkları olmasada burada (Rusya’da)  döviz bozmanın daha makul olduğunu söyleyebilirim.

Master ve Visa Kard kullanarak Alış Veriş

Pazar  tarzı mekanlar ve gittiğiniz parkların etrafındaki tezgahta petersburga özgü eşyalar veya yiyecek içecek satan yerler dışında hemen hemen her yerde  kredi  ve debit kartlarınızla (visa ve master card)  alışveriş yapabilirsiniz.Fakat bazen çok büyük restoranlarda dahi post makinelerinin çalışmadığın sizden peşin para istemeleri mümkün. Bu yüzden her daim biraz peşin para yanınızda taşımak iyi olabilir.

Son olarak  bazı ülkelerde kredi kartı kullanımına güvenlik nedeniyle biraz hassasiyetle yaklaşan bankalar olduğundan , ilk kullanımdan sonra kartınızın bloke olmasını istemiyorsanız  Rusya’ya gelmeden bankanızı bilgilendirmeniz uygun olacaktır.

 

Petersburg’a gelmeden önce ihtiyacınız olan bilgilere aşağıdaki akordiyon menüyü kullanarak ulaşabilirsiniz.

RUSYA VİZESİ VE DİĞER DÖKÜMANLAR

PETERSBURG'DA İKLİM VE NE ZAMAN GELMELİ ?

RUSYA GÜMRÜK KURAlLARI VE FORMALİTELER

RUSYA'DA ALIŞVERİŞ VE PARA BOZDURMA

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *