Son Eklenenler

Rusya Vizesi Nerden Alınır ve Göçmen Kartı Nedir ?

Rusya Vizesi İşlemleri

Rusya vizesi almak düşünüldüğü kadar zor ve yorucu değildir. Fakat tüm vize işlemlerinde olduğu gibi bürokratik işlemler zincirini tamamladıktan sonra Rusya vizenizi alabilirsiniz. Bu konu ila alakalı ilk elden muhattabınız Türkiye’deki  Rusya Başkonsolosluğu dur. Rusya ile ilgili vize çeşitleri , vize işlemleri  ve gerekli dökümanlar  gibi farklı sorularınıza en doğru ve en güncel cevabı aşağıdaki linkten başkonsolosluk sayfasına ulaşarak alabilirsiniz.

http://www.rfembtur.mid.ru/tur/visa.html

Rusya Vizesi

Fakat şunu da bilmelisiniz ki her ne kadar Rusya Başkonsolosluğu son kararı versede vize işlemlerini İstanbul,  Ankara ,Trabzon ve Antalya şehirlerinde bulunan vize merkezlerinde yapmalısınız.Bu vize merkezleri vize için gerekli formları ve vize harcı ödemenizi sizden alacak ve vize başvurusunun sonucunu size bildirecektir.Daha geniş bilgi için aşağıdaki linkten vize merkezinin sayfasına ulaşabillirsiniz.

www.vhs-turkey.com.

 

 Göçmen Kartı

Rusya vizesi artık pasaportunuzu aldınız ve Rusya’ya gitmek için yola çıktınız. Unutmamanız gereken bir diğer mesele ise pasaport kontrolünden geçtiğinizde elinizde resimde gördüğünüz göçmen kartının bulunması. Bu küçük formun  Rusya da  pasaport kontrolünden geçmeden önce (İngilizce veya Rusça) doldurulmuş  olması gerekir. Büyük havaalanlarında, bu süreç artık sizin için otomatik olarak işlenir ve pasaport kontrolü esnasında bir mühür  damgalı göçmen  kartı size teslim edilecektir. Eğer trenle Rusya’ya giren iseniz sınıra  ulaşmadan, o zaman kondüktör size doldurmanız için bu kartı vermelidir.  Aksi takdirde, sınır noktalarında pasaport kontrolü  bekleme  salonlarında bu  göçmen  kartlarını bulup doldurabilirsiniz.Fakat Günümüzde Petersburg Pulkovo havalimanında veya Moskova’daki tüm havalimanlarında pasaport kontrol noktasında size verilecektir.

 

Göçmen kartınızı pasaport kontrolü noktasında almış olduğunuzdan ve aynı zamanda üstünde bir adet mühür olduğundan emin olunuz.Rusya’da bulunduğunuz süre içerisinde pasaportunuzla birlikte göçmen kartınızıda yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.Özellikle Rusya’dan çıkarken pasaport kontrolde geriye  vermeniz gereken belgelerden biri olmasından dolayı her ihtimale karşı göçmen kartınızın fotokopisini yada fotoğrafını çekmeniz faydalı olacaktır.  Göçmen kartı şehir içerisinde yapılacak bir kontrolde sorulmayacaktır. Fakat ülkeyi terkederken pasaport kontrolde sizden talep edilecektir.

Aynı zamanda ülkede bir haftadan fazla kalındığında otelinizin veya sizi ülkeye davet eden kuruluşun size registre ederek benzer bir belge vermesi gerekmektedir. Bu şehir içindeki bir kontrolde çok nadirde olsa sorulacak belgelerden biridir. Tekrardan hatırlatalım ki bu belgeye  1 hafta süreden fazla Rusya’da  kalınması halinde ihtiyacınız olan belgelerdendir.

 

DANIŞMA HATTIMIZ  OLAN PETERSBURG ANA SAYFAMIZA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

PETERSBURG ANA SAYFA 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *