Son Eklenenler

Rusya Gümrük Kuralları – Rusya’ya ne getirip götürebiliriz ?

Gümrük Kurallarına  dair Bilinmesi Gerekenler.

Rusya Federasyonuna geldiğinizde Rusya gümrük kurallarına dair bilgi sahibi olmanız karşınıza çıkacak problemlere hazırlıklı olmanızı yada gümrükten önce bu problemleri çözmenizi sağlar. Özellikle  para, antika ve sanat eserleri  ve havyar ile ilgili düzenlemelere dikkat edilmelidir. Eğer normal bir turist olarak geliyorsanız herhangi bir sıradışı durumla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Bu yüzden çok spesifik bir sorunuz yoksa bu sayfayı okumanıza bile çok gerek yok. (Bunu Rusya’da 15 yıldır yaşayan bir Türk olarak söyleyebilirim herhalde)

Rusya’ya ne getirip götürebiliriz

Gelelim dikkat edilmesi gereken detaylara

  • Rusya gümrük kanunlarına göre bir yolcunun yanında 10000 dolara karşılık gelen döviz taşımasında bir mahzur yoktur. Fakat sadece bu  rakam ilan edilmelidir. http://www.saint-petersburg.com/russian-visa/customs-declaration-example.jpg .
  • Herhangi bir form doldurmadan 10000 dolara karşılık gelen parayı ülkeye sokabilir ve çıkarabilirsiniz.Tabii bi yorum yapmak gerekirse uygun bir yere koyulan para ile 10000 dolarınız olduğu nu ilan etmeden de gümrük kapılarından geçebilirsiniz. Yani Üzeriniz para olup olmadığı ile alakalı özel bir şekilde aranmayacaktır.
  • Rusya’ya kişi başı getirebilenecek maksimum ağırlık 50 kilogramdır. Fakat özellikle aynı üründen 5’ten fazla getirmeniz biraz risk arzedebilir. Kanunların esnekliğinden ve politik ilişkilerden dolayı bu durum size problem çıkarabilir. Malumunuz olacağı üzere bavul ticaretine Rusya izin vermiyor. Fakat bagajınızda neyden ne kadar getirebileceğiniz çok karmaşık bir konu
  • Satın aldığınız havyar her ne kadar özel kontrolden geçmesede kanunlara göre ülkeden 250 gramdan fazla havyar çıkarmanıza izin verilmez.
  • Sanat eserleri ve antika eşyalarla ilgilide bir kısım uygulamalar bulunmaktadır. Adığınız ürün bir antika eseri ise ( veya değilse) bunu kanıtlayıp ülkeden çıkarmanız içim bulunan gerekli kurumlara başvurmanız doğru olacaktır.

 

  İthalat / ihracat vergisine Tabi Öğeler

Aşağıdaki öğeler aşağıda belirtilen miktarlardan fazla taşınması halinde ithalat ihracaat vergisine tabiidirler. Aşağıda ki miktarlardan az taşınmaları halinde bu  maddelerin ilan edilmesi gerekmez. TütünKişi Başı  (17 yaş ve üzeri), 100 puro,  400 sigara  kadar olan miktarı herhangi bir form doldurmadan taşınabilir. Bunu aşan miktarın ilanı ve vergisinin ödenmesi gerekir.AlkolKişı Başı  (21 yaş ve üzeri),  alkollü içkilerin iki litreye kadar olan miktarı herhangi bir form doldurmadan taşınabilir. Bunu aşan miktarın ilanı ve vergisinin ödenmesi gerekir. HavyarBireyler mühürlü bir  şekilde paketlenmiş olması koşuluyla, 250 grama kadar olan miktarı herhangi bir form doldurmadan taşınabilir. Bunu aşan miktarın ilanı ve vergisinin ödenmesi gerekir.

 

Petersburg’a gelmeden önce ihtiyacınız olan bilgilere aşağıdaki akordiyon menüyü kullanarak ulaşabilirsiniz.

RUSYA VİZESİ VE DİĞER DÖKÜMANLAR

PETERSBURG'DA İKLİM VE NE ZAMAN GELMELİ ?

RUSYA GÜMRÜK KURAlLARI VE FORMALİTELER

RUSYA'DA ALIŞVERİŞ VE PARA BOZDURMA

Petersburg’a gelmeden önce ihtiyacınız olan bilgilere aşağıdaki akordiyon menüyü kullanarak ulaşabilirsiniz.

RUSYA VİZESİ VE DİĞER DÖKÜMANLAR

PETERSBURG'DA İKLİM VE NE ZAMAN GELMELİ ?

RUSYA GÜMRÜK KURAlLARI VE FORMALİTELER

RUSYA'DA ALIŞVERİŞ VE PARA BOZDURMA

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *