Son Eklenenler

Peter ve Paul Kalesi- Peter ve Paul Katedrali

Peter ve Paul Kalesi

Büyük Petro 1703 yılında Neva Nehri boyunca devam eden  topraklara yeniden hak iddia etti  .Ve o dönemki isveç krallığı donanması tarafından gelebilecek  olası bir saldırıya karşı bölgeyi korumak amacı ile bir kale inşa etmeye karar verdi. Kale 27 Mayıs 1703  yılında  Neva nehrinin deltasında küçük bir ada üzerine kuruldu  ve o gün St. Petersburg şehrinin doğum günü olarak kabul edildi. Peter ve Paul Kalesi inşaası bitmeden  önce İsveçliler mağlup edildi. Bu nedenle, 1721 yılından itibaren kale kentin bir garnizon parçası olarak kullanıldı . Ve  herkesin bildiği yüksek güvenlikli bir hapis olarakta nam saldı. İlk mahkumlar arasında Deli Petro’nun oğlununda olması bu hapsin şöhretine şöhret kattı. kendi asi oğlu Alexei oldu. Daha sonra, Dostoyevski, Gorkiy, Troçki ve Lenin’in ağabeyi Alexander dahil   bir çok ülkenin mesken tuttuğu mekanlardan olarak bilindi. Tarih hapis artık içindekilerle birlikte halka açık bir müze olarak kullanılmaktadır.

Petro pavlovsk Kalesi ortasında etkileyici mimarisi ile Peter ve Pavlovsk Katedralini göreceksinizdir. Bu Kathedral  deli Petrodan 3. Aleksander’a kadar gelmiş geçmiş çar ve çariçelerin mezarlarını içinde barındırır.  . Katedral şehrin (1712-33 arası) taştan inşa edilen ilk kilisedir  ve tasarım itibarıyla bir Rus Ortodoks kilisesinin mimarisi için sıradışıdır.

 

Petropavlovsk Katedralinin altın kaplamalı çan kulesinin en üstünde bir altın melek figürü bulunur. Bu altın meleğin şehri koruduğuna inanılır ve Petersburg’un sembollerinden biridir . 123 metre yüksekliğindeki bu kulenin en uç  noktasından daha yüksek bir bina yapılmaması deli Petro’nun vasiyetlerinden biridir ve buna uymaya maksimum gayret gösterilir.  TEK bir istisna

Kalenin içindeki diğer yapılardan biri devlet şehir tarih müzesi ve diğeri deli Petro tarafından kurulan darphanedir

Peter ve Paul Katedrali ya da Petrus ve Pavlus Katedrali, Sankt Petersburg‘takiPeter ve Paul Hisarı‘nda yer alan bir Rus ortadoks katedralidir. Sankt Petersburg şehrinin Zayaçiy Adası üzerinde, 1712 ve 1733 yılları arasında Neva Nehriboyunca inşa edilen, ilk ve en eski yapısıdır. Peter ve Paul hem hisar hem de katedral olarak I. Petro‘nun emriyle, Domenico Trezzini tarafından tasarlanmıştır. Katedralin çan kulesi dünyadaki en uzun ortadoks çan kulesidir. Çan kulesi dahil edilirse katedral için dünyanın en uzun katedrali denebilir, ancak coğu kez binalar ölçülürken kulenin tamamı binanın parçası sayılmamaktadır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *