Anasayfa / Sankt Peterburg Gezi Rehberi / Petersburg Saray Meydanı – Ermitaj Saray Meydanı

Petersburg Saray Meydanı – Ermitaj Saray Meydanı

Petersburg Saray Meydanı

Petersburg şehrinin göz bebeği  olan Petersburg Saray  meydanın oluşturulması fikri 1819 yılında Çar’ın emriyle başlatıldı.O dönemin gözde mimarlarından Carlo Rossi meydanın etrafında  olan binaları birleştirerek orjinal ama tek bir konsepte sahip bir meydan oluşturmayı amaçlamıştı.Bunun için sarayın karşısında bulunan Çarlık Genel Kurmay Komutanlığı binasını oluşturmaya karar vermiş ve bunun için ordaki birçok yerleşkeyi yıktırmıştır.Buraya kurulan genel kurmay binasının yarı daire şekindeki cephesi tam 580 metredir ve  Avrupa’daki  en uzun cepheli bina olma ünvanını elide bulundurur. Ve binanın atkıları  üzerindeki kabartmalarla 1812 yılında kazanılan zafer yüceltilmiştir.

Petersburg Saray meydanı veya Ermitaj Saray Meydanının ortasında  bulunan devasa sütun Aleksander Sütünudur.1834 yılında mimar Çar 1.  Alexander’ın  Napolyon’un ordusuna karşı Rus birlikleri ile kazandığı zaferinin anısına dikilmiştir. 600 ton ağırlığındaki kırmızı mermer sütün zemine  hiçbir malzeme ile tuturulmamıştır. Mimar Auguste Montferrand’ın  ince hesapları sonucu yıllardır öyle ayakta durabilmektedir. 1829 yılında tasarlanan sütün taşınması ve dikilmesi toplam 2 yıl sürmüş ve 2400 asker çalışmıştır.47.5 metre yüksekliğindeki sütünun en üstünde elinde haç işareti bulunan bir melek ve altındada bir yılan bulunmaktadır.Melek ve yılan betimlemesi ile iyiliğin her zaman kötülüğe karşı galip geleceği anlatılmıştır. Meleğinin yüzününde 1. Aleksandır’a benzediği söylenmektedir.

Petersburg Saray Meydanı etrafındaki en güzel yapı tabiiki de kışlık saraydır. Yeşil beyaz renkleri ile barok mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu görkemli bina, 9 dönümlük  bir arazi kaplar ve içinde  yaklaşık bin oda bulundurur. Çarlık döneminin en yüksek binasıdır ve  St. Petersburg  ‘da çarlık döneminde şehrin orta kesiminde daha yüksek  evler inşa edilmesine  izin verilmiyordu.

Saray meydanı Petersburg’da yapılacak büyük kutlamaların tartışmasız tek adresidir. Her yıl yılbaşı eşsiz gösteri ve konserlerle bu meydanda kutlanır.Alia Parusa olarak bilinen şehrin öğrencilerinin mezuniyet yılı kutlamalarıda burada gerçekleştirilir. Fakat 2000 yılında yıl başı kutlamaları sırasında çıkan yangın ve tarihi dokuya zarar verme riski dolayısı ile şehirde saray meydanın fonksiyonu tartıışma konularından biridir.

 

BİRDE BUNLARA BAKIN.

Mariinsky Tiyatrosu Tarihçesi Mimari – Diğer

Birçok büyük müzik ve tiyatro prömiyeri ile taninan St. Petersburg’un Mariinsky Tiyatrosu Moskova’nın Bolşoy Tiyatrosu’na …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Privacy Preference Center

Strictly Necessary

These cookies are essential for websites built on Wordpress to perform their basic functions. These include those required to allow registered users to authenticate and perform account related functions.

wordpress_test_cookie, wordpress_{hash}, wordpress_logged_in_{hash}, wp-settings-{user_id}, wp_sharing_{id}

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?