Son Eklenenler

Petersburg İklim Şartları – Petersburg’a Ne Zaman Gitmeli ?

Petersburg iklim Şartları

Peterburg gezisi planlarken seyahat severlerin dikkate aldıkları birinci faktör elbetteki Petersburg iklim şartları.  Genelde burada yaşayan bizler için her ne kadar Türkiye’yi aratır bir petersburg iklim şartı  olsada Peterbursg’un  Rusyanın dünyaca ünlü eserlerinde olduğu kadarda kötü bir iklime sahip değil .Özellikle dostoyevski’nin romanlarında ki -30 lar artık tarihte kalmaya başladı. Tabiiki ülkemize göre biraz (Hangi şehirden geldiğinize bağlı) soğuk şehir ama  Peterburg’a  iklimin bir karakter kazandırdığını düşünenler de yok değil.

Hızlı bir şekilde Aylık iklim ortalamaları şu şekilde .

Ocak -6  Şubat -6 Mart -2 Nisan +5  Mayıs +12 Haziran +16

Temmuz + 18 Agustos +16 Eylül +11 Ekim +6 Kasım  1 Aralık -5

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

http://www.holiday-weather.com/st_petersburg/averages/

Fakat şunuda söylemek gerekir.   Bunlar ortalama sıcaklıklardır ve kış ayında şanslı yada şanssızsanız – 15 – 20 derece ile tanışmanızda imkan dahilindedir. Şehir özellikle finlandinya körfezinin kıyısında bulunduğundan Moskovaya nazaran daha rüzgarlıdır . Buda  hissedilen iklim sıcaklıklarının yukarıda verilenden çok daha farklı olacağının göstergesidir. Gulfstream etkisinden dolayı kış ve yaz aylarında oldukça yağışlı ve nemlidir. Buda şehirde hissedilen sıcaklığın farklılık arzetmesine sebep olan ayrı bir etmendir.

Petersburg’a Ne Zaman Gitmeli ?

BEYAZ GECELER’DE PETERSBURG
Eee peki ne zaman ziyaret edelim bu şehri derseniz .Tabiiki de tartışmasız en iyi dönem Beyaz gecelerdir. Beyaz geceler ne zaman oluyor sorusu oldukça popüler bir soru. Buna dair bilinmesi gereken bi gerçek var.O da beyaz gecelerin resmi bir açılış ve kapanış günü olmadığıdır. Okul yıllarından biraz coğrafya bilgilerinizi yoklarsanız hatırlayacaksınızdır. Kuzey yarım kürede 21 haziran en uzun gündür. Yani Petersburg şehrinde en uzun gündür ve  21 haziran beyaz gecelerin en çok hissedildiği gündür. Fakat 20 haziranla arasında 3-4 dakikalık bir fark olduğundan çok önemsenmelidir.  Bu yüzden beyaz geceler takribi olarak 15 Mayıstan 30 Temmuza kadarki aralıkta herhangi bir tarihte görülüp yaşanabilir. Bu dönemde her daim yağmura hazırlıklı gelmek akıllıca olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PETERSBURG’DA KIŞ

Petersburg İklim Şartları ne ki  biraz soğuk. Biz  Sankt Petersbug’u  karlar içinde görmek isteriz derseniz  Yılbaşı dönemi en ideal dönem ziyaret zamanı olacaktır.  Yılbaşı  Rusya’nın en büyük ve resmi bayramıdır.Takribi olarak 10 gün süren (1 ocak 10 ocak arası )resmi tatil döneminde Rusların büyük çoğunluğu başka ülkelere gittiklerinden trafikten uzak bir geziyi gerçekleştirebilirsiniz.   Bu dönemde şehrin sarayları , köprüleri , meydanları oldukça görkemli bir şekilde süslenir. Yılbaşı  devletin en üst noktasından bir evdeki en küçük ferde herkezin hazırlık yaptığı bir bayramdır. Dolayısı ile Rusya’da belediyeler adeta şehri güzelleştirme yarışına girerler. Yılbaşı için düğüne hazırlanmış bir gelin edası olan bu şehirde etrafı kaplamış duran bembeyaz kar ise adeta Petersburg’un gelinliğidir.  Harika fotoğraf kareleri yakalamak için ideal bir dönemdir yılbaşı . Fakat maalesef şehrin en önemli park ve saraylarından  biri olan Petergof parkı ve  sarayıbu dönemde kapalıdır. Fakat yinede gerçek Rusya’yı bilindiği gibi tanımak için iyi bir dönem. İyi bir yılbaşı tatili gezisi tüm ihtişamı ile İstanbul veya Ankara’dan sadece 3 saatlik uçuş mesafesinde.

PETERSBURG’DA ALTIN SONBAHAR

Son olarakta eylül 15’ten Ekimim sonuna kadar ki dönemde Rusların zolotoy Osen (Золотая осень) diye adlandırdıkları bir dönem. Altın sonbahar manasına gelen bu ibare sararan yaprakların şehre ve parklara verdiği mükemmel görsel şölene verilen isim. Eğerki daha makul ve belkide daha ucuz bir gezi yapmak isterseniz bu dönem kaçırılmaması gereken bir dönem. Özellikle parklarda dolaşırken sanki bir masal kahramanı gibi size hisserecek kadar güzel altın sonbahar.


 

 

DANIŞMA HATTIMIZ  OLAN PETERSBURG ANA SAYFAMIZA GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

PETERSBURG ANA SAYFA 

 

 

 

Petersburg’a gelmeden önce ihtiyacınız olan bilgilere aşağıdaki akordiyon menüyü kullanarak ulaşabilirsiniz.

RUSYA VİZESİ VE DİĞER DÖKÜMANLAR

PETERSBURG'DA İKLİM VE NE ZAMAN GELMELİ ?

RUSYA GÜMRÜK KURAlLARI VE FORMALİTELER

RUSYA'DA ALIŞVERİŞ VE PARA BOZDURMA

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *