Son Eklenenler

Peterhof Sarayı – Büyük Saray – Rus Versayı Sarayı

Peterhof Sarayı

Peterhof Sarayı Petro’nun Rus versay’ı projesinin temel taşı olarak tasarlanmış.Bu projenin kalbine yerleştirilmiştir. 1720 yılında Strelna adı verilen bölgede kurulması amaçlanan saray ve bahçe,  bataklık zemin yüzünden  iptal edilince  zaten  1714 yılında bu bölgede Jean-Baptiste Le Blond tarafından başlatılan bu proje Petro’nun ısrarıyla geliştirilmeye başlandı. grand-palace-in-peterhofPetro’nun gözünü buraya çevirmesi ile aşağı bahçe daha detaylı bir şekilde tasarlandı. Saray’a doğru giden kanal kazıldı .Monplaisir, Marly Sarayı ve Ermitaj’ın büyük bir bölümünün inşası tamamlandı. Sarayın böyle bir bahçe için küçük olacağı düşünülerek büyütülmesine karar verildi.1723 yılında her ne kadar günümüzde olduğu hali olmasada büyük ölçüde benzerlik arzeden saray ve bahçe hazırdı.

 

İçeride neler bekliyor sizi:

Çeşme Odası: cesme-odasiBu oda Peterhof Sarayında yetkililerin yada elçilerin çarla görüşmeden önce alındıkları bekleme odasıdır.Odanın ana dekorasyon teması Rusların Çeşme Zaferidir. Burada Alexey Orlov liderliğinde Rus Filosunun Türk filosuna karşı aldığı zafer odanın duvarlarına Alman sanatçı tarafından resmedilmiştir. Ve sarayın maalesef görülmesi gereken sanat değeri yüksek mekanlarından biri olarak kabul edilir.
taht-odasiTaht Odası :Bu salon 330 metre genişliğinde olup balo ve konserler için tasarlanmıştır. Başlangıçta bu oda çok basit olsada günümüzde ki ihtişama 1777 yılında Yuri Felten projesi ile ulaşmıştır. Özellikle tavandaki mimarinin tabandaki desenlerel uyumu oldukça etkileyicidir.

 

Dans Salonu:rounded_corners18. Yüzyılda tüccarlar salonu olarakta adlandırılan 270 metre karelik bu salon sarayın batı kanadının büyük bir bölümünü oluşturur. Bir rivayete göre Çariçe Elizaveta Mimar Rastrelliye tüccarların altını çok sevdiklerinden dolayı burada elden geldiğnce çok altın kullanmasını talep etmiştir. Bu yüzden aynalar veya pencerelerin etrafı bol miktarda altın kullanılarak dekore edilmiştir.beyaz-yemek2Beyaz Yemek Salonu: Gala yemekleri için tasarlanmıştır ve başlangıçta Bartolomeo Rastrelli tarafından dizayn edilmiştir. 1774 yılında – 1775 yıl, Yuri Felten odanın dizaynını azımsanmayacak ölçüde değiştirir – yaldızlı aynalar ve parlak dekorasyon yerine ve klasisizmin gereğine uygun bir şekilde tekrar dizayn eder. Odanın ortasında Josiah Wedgwood adlı ünlü İngiliz ustası tarafından bir beyaz masa örtüsü ile oluşturulan 30 kişilik bir ziyafet masası vardır ve o dönemin yemek masası tasarımına dair oldukça detaylı bir fikir verir.
tabllo-2Tablo Salonu: Bu salon Petro hayattayken – Fransız sanatçıların halıları ve İtalyan sanatçıların tabloları ile dekore edilmiştir ve sarayın en eski odalarından biridir. (Saray Petrodan sonra bir kaç kez genişletildi) Niccolo Michetti ve Jean-Baptiste Leblond dekorasyonu ile oluşturulan oda Petro döneminin en büyük salonudur.Tablo salonunun dekorasyonu 18. yüzyılın ortasında Rastrelli tarafından değiştirilmiştir.
Kabul Salonu: İmparatoriçe Elizaveta tarafından küçük resepsiyonlar verilmek üzere yapılmıştır. Burası Rastrelli tarafından tasarlandı ve sarayın önemli mimari eserlerinden biri sayılmaktadır.

Peterhof Sarayı ile ilgili kısa notlar

  •    Maalesef Petro’nun ölümü ile (1725) saray birden atıl bir mekan haline geldi.1745 yılında Petro’nun kızı Elizabeth’in tahta çıkması ve Rastrelli’den sarayı genişletmesini talep etmesi ile  saray içindeki küçük Petergof sarayı bozulmadan genişletilmeye başladı. 10 yıl sonra 1755 yılında günümüzdeki halini aldı.
  • Saray her ne kadar deniz tarafından büyük ve şaaşalı gözüksede içine girildiğinde odaların ve geçişlerin darlığı ve 30 civarındaki odasıyla aslında küçükmüş hissiyatı oluşturuyor.
  • Peterhof Sarayı Pazartesi günleri ve Her ayın son Salı günü çalışmıyor. Ziyaretçiler için saray 12.00 ve 14.00  ve 16.15- 17.45 ( Cumartesileri 19.45) arası açıktır.Saraya giriş ücretlidir ve biletler bahçeye girmeden dışarıdan alınabileceği gibi  sarayın içerisindeki gişedende alınabilir.
  • Sarayda özellikle Osmanlı istanbul’una dair resimleri ile  bilinen Ayvazov’un eserlerinide görmek mümkün.
  • Saray dünyada ve bizde petergof sarayı olrak bilinsede asıl adı balşoy dvarets yani büyük saraydır.
  • Her ne kadar Petersburg’da görülmesi gereken ilk 3 saraydan birisi olsada zaman ve para arasında bir tercih yapmak durumunda kalırsanız Ermitaj ve Puşkin’den sonra sıraya Petergof’un koyulması gerektiğini söyleyebilriz.

Peterhof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tüm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

BİRDE BUNLARA BAKIN.

Peter ve Paul Kalesi- Peter ve Paul Katedrali

Peter ve Paul Kalesi Büyük Petro 1703 yılında Neva Nehri boyunca devam eden  topraklara yeniden …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *