Son Eklenenler

Petergof Üst Bahçe – Petergof Yukarı Bahçe

Rusça’da verhniy sad olarak adlandırılan ve Üst Bahçe yada Yukarı Bahçe olarak çevrililebilecek bu alan Petergof’a saraydan ulaşanların içinden geçerek yürüdükleri sarayın girizgahı denebilir.Üst Bahçe
Üst bahçe Çalı Kanalı

Üst Bahçe Petersburg caddesi ve büyük saray arasında kalan 15 hektarlık alandır ve   sarayın ve alt bahçenin bir çok bölümünde olduğu gibi 1.Petro’nun talebi ve planlaması ile oluşturulmuştur. Petro burayı taze sebze bahçesi  ve 2 küçük göletinde balıkların yetiştirildiği bir alan olarak kullanmayı tercih etmiştir. Fakat  Petro’nun ölümünden sonra bu Park 18. Yüzyılda oldukça fazla değişikliğe uğramış ve günümüzde ki halini almıştır.

Parkın özelliklerinden biri genellikle birbirini dik kesen ygallery_promo21216182olları ve çok    güzel bir şekilde budanmış çalılarıdır.

Parkta öne çıkan 4 fıskiye ve havuzu var.

Dikdörtgen Fıskiye Çeşmesi: .Dikdörtgen çeşme  saraya en yakın noktada simetrik olarak yerleştirilmiş 2 çeşmeyeye verilen isimdir.Petro zamanında balık yetiştirmek ve alt bahçenin sulamasını yapmak amacı ile kurulan 2 çeşme ve 2 havuzun ortasında bahar ve yaz heykelleri bulunmaktadır. Günümüzdede alt bahçenin sulanması için gerekli su üst bahçedeki bu gölette toplanmaktadır
uncertainty_fountain_at_upper_garden_of_peterhofBelirsiz Fıskiye Çeşmesi : Ortasında kanatlı bir ejderha ve etrafında yunusa benzer yaratıkların ağzından su çıkan bir fıskiye gördüyseniz işte bu belirsiz fıskiye çeşmesidir. İsminin bu olmasının sebebi tarihte burada yapılan sayısız değişikliktir. Fakat 2. Dünya savaşından sonra yıkılan çeşmenin yerine eski resimlere bakılarak günümüzde ki kompozisyonun üst bahçe içine yerleştirilmesi uygun görülmüştür.

 

Meşe Fıskiye Çeşmesi: 1734 yılında üst bahçeye ilk yerleştirilen fıskiye çeşmesidir. Adını ilk başta havuzun ortasına yerleştirilen kurşun meşe ağacı fıskiyesinden alır. Fakat bu fıskiye sonraları alt bahçeye yerleştirilmiştir ve günümüzde  görülen Ufa’dan getirilmiş olan maske takan Amur heykeli yerleştirilmiştir.gallery_promo21071024

 

 

Neptün Fıskiye Çeşmesi:  Üst bahçenin en çok bilinen ve en ünlü fıskiyesi Neptün fıskiye çeşmesidir. 1737 yılında oluşturulan Neptün Çeşmesi, Yukarı Parkın adeta kalbidir.  Başlangıçta, bu yaldızlı heykel Neptün   heykeli kurşundan yapılmış ve etrafında sepetlerle dekore edilmişti  . peterghof_09-198
Fakat 18. Yüzyılın sonlarına doğru heykel çürüyünce   İmparator Paul I Almanya’da bronzdan bir demirci ve heykeltıraş olan George Schneider Christopher Ritter tarafından yapılmış Neptün heykelini satın aldı.

Günümüzde bu heykel  kafasında bir taç ve sağ elinde üç dişli bir çatal ile Neptün çeşmesinin ortasında bulunmaktadır ve heykelin altında ağzından sular çıkan at ve yunusfigürleri bulunmaktadır. Neptün heykeli yunan mitolojisinde Yunan tanrıçası olduğundan Rusya’nın denizlere hakimiyetini simgeleyen Neptün heykelinin kullanılması tercih edilmiştir.

2. Dünya savaşı sırasında Almanlar Neptün heykelini Almanya’ya götürmüşler ve Savaş sonrasında Sovyetler Birliği bu heykelin Rusya’ya ait olduğunu kanıtlamak zorunda kalmıştır. Sonrasında Heykel geriye rounded_cornersalınır ve küçük bir restorasyondan sonra yerine yerleştirilir.

Önemli bir hatırlatma : Üst bahçeye giriş ücretsizdir. Fakat alt bahçeden üst bahçeye çıkarsanız alt bahçeye  tekrar geriye dönmek için ücret ödemeniz gerekecektir.

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *