Anasayfa / Sankt Peterburg Gezi Rehberi / Petergof (Petrodvarets) / Petergof Sarayı ve Bahçesi (Tarihçe ve Kısa Bilgi)
PETERGOF (PETRODVARETS)

Petergof Sarayı ve Bahçesi (Tarihçe ve Kısa Bilgi)

Petergof' Sarayı ve bahçesi ile ilgili  öğrenebileceğiniz bu sitede öncelikle sarayın tarihçesine dair bir bilgi sahibi olmanızın daha doğru olacağını düşündük. Birçok ziyaretçinin görkem ve ihtişamına hayran kaldığı saray ve bahçesi ile Petergof  günümüzde Petersburg şehrinin dışındaki ilçelerden birinin adı . Versay’ı görüp etkisinde kalan  Deli Petro’nun   ona benzer bir saray inşa ettirme arzusu İsveçle  yapılan seferlerden geriye dönerken konaklanan Petergof'ta depreşmiş olsa ki Petro Petergof’a yazlık sarayının  inşa edilmesinin emrini 1714 yılında verir. 5000 den fazla işçi , asker , mimar ,su mühendisi ve bahçıvanın çalıştığı Petergof sarayı ve bahçesi  9 yıl sonra 1723 yılında hazırdır. Fakat maalesef Petro  buranın…

PETERGOF SARAYI VE BAHÇESİ

GÖRSEL GÜZELLİK - 9.6
TARİHİ DERİNLİK - 8.9
ETKİLEYİCİ FOTO KARELERİ - 10

9.5

TOPLAM

f_czaymc5yywrpa2fslnj1l2k3mtuvmtqwms8xoc8yodu2ztg3zdu1mtuuanbnp19fawq9ndywodc
Petergof Sarayı ve Bahçesi ( Kuş Bakışı )

Petergof’ Sarayı ve bahçesi ile ilgili  öğrenebileceğiniz bu sitede öncelikle sarayın tarihçesine dair bir bilgi sahibi olmanızın daha doğru olacağını düşündük.

Birçok ziyaretçinin görkem ve ihtişamına hayran kaldığı saray ve bahçesi ile Petergof  günümüzde Petersburg şehrinin dışındaki ilçelerden birinin adı . Versay’ı görüp etkisinde kalan  Deli Petro’nun   ona benzer bir saray inşa ettirme arzusu İsveçle  yapılan seferlerden geriye dönerken konaklanan Petergof’ta depreşmiş olsa ki Petro Petergof’a yazlık sarayının  inşa edilmesinin emrini 1714 yılında verir. 5000 den fazla işçi , asker , mimar ,su mühendisi ve bahçıvanın çalıştığı Petergof sarayı ve bahçesi  9 yıl sonra 1723 yılında hazırdır. Fakat maalesef Petro  buranın sefasını pek süremeden 1725 yılında ölecektir.kanal-buyukPetronun ölümünden sonra bir süre atıl durumda kalan saray kızı Elizaveta’nın tahta geçmesi ile tekrar canlandırılmaya başlanır. Sarayı kızı Elizaveta’da  çok sevmiş ve geliştirmek için sarayın genişletilmesini ve Büyük  çeşmeninde  içinde bulunduğu birçok fıskiyenin eklenmesini sağlamıştır.  2. Ekaterina ‘da sarayını Puşkin’e taşımadan önce bu sarayda konaklamış ve bu sarayın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.1941 yılında Petergof, 2 dünya savaşı sırasında Alman askerleri tarafından ele geçirildi 1944 yılına kadar Almanların kontrolünde idi. Saray çalışanları savaşın çıkıp Almanların bölgeyi işgalinden önce bazı hazine ve eserleri  parçalarina ayırıp  gömerek kurtarmayı başardılar.Fakat yinede maalesef bu eserlerin sadece 4 te 1 i  kadarıydı.Geriye kalan  eser ve hazineler  Alman Ordusu işgal güçleri tarafından yağmalandı. Fıskiyelerin çoğu yıkılmış ve saray üzerine düşen bombalardan sonra yanmış ve  harabe haline gelmişti. Restorasyon çalışmaları savaşın sona ermesinden hemen sonra başladı ve askeri mühendislerin yanında 1000 den fazla gönüllünün katılımı ile alt Park 1945 yılında halka  yeniden açıldı.

tablo-odasi

  • Petergof Sarayı ve bahçesi  ise Versay ‘a benzerliğinde dolayı oldukça sıklıkla turistler tarafından Rus Versay’ı  olarakta adlandırılır.
  • Peterhof Almanca Petro mahkemesi ( divanı) anlamına gelmektedir. Ve Alman işgali sonrasında  isminin Almanca olmasından dolayı adı Petrodvarets ( Petro Sarayı ) olarak  değiştirilmiştir. 1993 ‘te Sovyet Rusyasının çöküşü ile birlikte saraya eski ismi Petergof verilir.


  • Peterhof ve Petergof  kelimelerine sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Fakat Rusya’daki ismi Petergof tur. Ruslar yabancı kelimelerdeki h leri g olarak okuduklarından bu farklılık ortaya çıkmıştır. Mesela Hitler’e  gitler veya Hamlet’e Gamlet derler.vazo
  • Petergof Sarayı  ve bahçesi Rus imparatorluğunun Baltık denizine açılması anısına kurulmuştur ve bir bakıma Rus imparatorluğunun  genişleme arzusunu simgelemektedir.
  • Sarayın İçerisinde  İstanbula ve Osmanlıya dair resimleri ile bilinen ünlü ressam Ayvazov’un eserleride sergilenmektedir.
  • Sarayın ismi bolshoy dvarets yani büyük saraydır fakat ülkemizden gelen turistler tarafından daha çok Petergof sarayı olarak adlandırılır.
  • Bahçe 1000 hektardan daha büyük bir alana yayılmıştır.

 

Ermitaj Petergof – Peterhof Ermitaj Binası

 

BİRDE BUNLARA BAKIN.

Ortaçağ Rus Tarihi – Orta Çağ’da Rusya

Petergof' Sarayı ve bahçesi ile ilgili  öğrenebileceğiniz bu sitede öncelikle sarayın tarihçesine dair bir bilgi sahibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir