Anasayfa / Sankt Peterburg Gezi Rehberi / Petergof (Petrodvarets) / Piramid Çeşmesi Petergof – Piramid Fıskiyesi (Petersburg)

Piramid Çeşmesi Petergof – Piramid Fıskiyesi (Petersburg)

Petergof Sarayını  arkanıza aldığınızda bahçenin doğusu sizin ise sağ tarafınızda kalan bölgeye doğru uzun bir yürüyüşten sonra ulaşabileceğiniz Piramid Çeşmesi  bahçenin en özgün ve de enteresan eserlerinden biridir.Yol üzerinde roma çeşmesini geçtikten sonrada yürümeye devam etmeniz gerekecektir. Çalı ve ağaçların arasında kaldığından bu çeşmeyi aramazsanız bulmanız pek muhtemel değildir.gallery_promo21070962

Piramid Çeşmesinin içinde  11 e 11 metre  ölçülerindeki kare havuzu ve ortasında da saniyede  içinden 200 litre su geçerek sıradışı sudan bir piramid dikilitaşı bulunur. Piramitten akan su ise 3 basamaklı granit zemin üzerinden kayarak kanala ulaşır. Bu görsel şölen havuzun etrafına konulmuş mermer vazolarla süslenmiştir.rounded_corners3

7 farklı seviyeye çıkan ve piramit efekti  oluşturan suyun bu şekilde fışkırtılması için demir dökme bir kutu yapılmış ve Petro zamanından beri kullanılmaktadır. Buraya getirilen suda özel borular aracılığı ile ulaştırılmaktadır.
Petro aynı Versay bahçesinde olduğu gibi suyun tazziki ile oluşturulan bir fıskiye çalışılması emrini 1721 de yayımlanan kararname ile ilan eder. Dikdörtgen alan içerisine kare olan bir çeşme yapılması arzusunuda ifade eder.1724 yılında her ne kadar çeşme hazır olsada Petro 4 basamaklı zeminin 3 e indirilmesini ve farklı değişiklikler talep etsede Petro’nun hayatı Piramid Çeşmesi  hazır hale gelmeden biter. piramidaGelecek yıllarda bu basit yapının etrafına klasizim etkisi ile vazolar yerleştirilir.  2.dünya savaşında Almanlar vazoları yağmalamış ve  piramit çeşmesine su taşıyan borularıda kırmışlardır. Fakat savaş sonrasında piramit çesmesi  restore edilerek günümüzdeki göz kamaştıran güzelliğine tekrardan ulaştırılmıştır. Peetesburga uzun süreli gelmişseniz parkın biraz kenarında kalmasına bakmadan gidip ziyaret etmenenizi tavsiye ederiz.

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

BİRDE BUNLARA BAKIN.

Kunstkamera Müzesi – KuntsKamara Müzesi

Kunstkamera müzesi kuzeyin başkenti St. Petersburg’un ve Rusya’nın en eski müzelerinden biridir. Petro’nun emri ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Privacy Preference Center

Strictly Necessary

These cookies are essential for websites built on Wordpress to perform their basic functions. These include those required to allow registered users to authenticate and perform account related functions.

wordpress_test_cookie, wordpress_{hash}, wordpress_logged_in_{hash}, wp-settings-{user_id}, wp_sharing_{id}

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?