Son Eklenenler

Ortaçağ Rus Tarihi – Orta Çağ’da Rusya

Ortaçağ Rus tarihi ilk bakıldığında Rusların genel olarak bölgeye hakim olmak için verdikleri inişli çıkışlı savaşlar göze çarpar. Rusya tarihi birçok milletin tarihinde  olduğu gibi göç eden halklar ve antik krallıklarla başlar. 9. Yüzyılın başlarında İskandinav ırklardan biri olan Varangianlar baltık denizini geçerek doğu Avrupa’ya gelirler ve oradanda başlarındaki efsanevi lider Rurik’i takip ederek Novgorod şehrine ulaşırlar. Her ne kadar burayı savaşarak mı yoksa novgorod ‘ taki yerli halkın isteği ile mi aldıkları net olmasada Rurikten sonra gelen Oleg sayesinde bu hanedan Kiev gibi önemli ticaret merkezlerinden birisini kontrolü altına almayı başarır. Böylelikle Hanedan 300 yıl boyunca gelişerek büyüyecek bir imparatorluk olmaya ilk adımını atmış olur. Oleg’in torunu Vladimir bir dini devlet kurmaya karar verdikten sonra , Vladimir dikkatle mevcut inançları araştırır ve Yunan Ortodoksluğunda karar kılar.

Bir rivayete göre Vladimir’in islamı seçmemesinde ana etkenin Vladimirin Rus halkının içkiyi yasaklayan bir dine dayanamayacağı inancidır. Yani bir bakıma Ortaçağ Rus Tarihi Vladimir’in içki meselesine takılmasından dolayı farklı bir yönde ilerlemiştir. Vladimir veliahtı olan Yaroslav hükümdarlığı süresince sanata teşvik eden , yasaları yazdıran ve diğer devletlerle ittifak yapan ideal bir hükümranlık örneği çizer.  Fakat maalesef vasiyeti ülkeyi yönetmesi kadar isabetli olmamıştır. Saltanatını çocukları arasında paylaştırınca 1054 yılındaki vefatından sonra uzun süre ülkeye refah gelmez. Yaroslav’ın ölümünde 15-20 yıl geçmeden bu büyük saltanat küçük bölgesel prensliklere dönüşmüştür. 1237 yılına kadar bu küçük prenslikler arasında devam eden iç savaşlar sonucunda Kiev Rus İmparatorluğu oldukça zayıflar.

Ortaçağ Rus tarihi herhalde bölgede herkesi etkileyen Moğol istilasının etkisinden kalmıştır.Moğollardan Cengiz Hanın torunu Batı Han’ın bölgeyi istilası ile Novgorod ve Pskov dışında bütün şehirlerini kaybeden Kiev Rus İmparatorluğu yıkılmış ve prensleri düzenli bir şekilde Tatar menşei olan Altın Orda devletine vergi vermeye mahkum olmuştur.

13-14-15 yüzyıllar Rusların bölgeye Tatarlar karşısında hakim olma mücadeleleri ile geçer.Bu prenslikler arasında sivrilen 1340 yılından itibaren Moskova ve çevresine hakim olan Moskova Knezliği ( Dükalığı) olur. Özellikle 1480 yılında yüce Ivan ( Great Ivan olarakta bilinen) dük 3. Ivanın Tatarları ezici bir şekilde mağlup etmesi ile coğrafyadaki küçük beylikler ve prensliklerin desteğini almaya başları. Moskova Knezliği aslında ileride uzun yıllar bölgeye hükmedecek çarlık Rusyasının çekirdeğini içinde barındırmaktadır. Fakat Moskova Knezlığinin tam bir ulusal devlet olması 4.Ivanın (korkunç Ivan ) liderliğinde 16 yüzyılda gerçekleşektir.

1533 yılında babası 3.Vasily’nin ölümünden sonra henüz 3 yaşında iken dük ünvanı ileMoskova Knezliğinin varisi olan 4.Ivanın ( Ivan the terrible) yada korkunç İvanın hanedana hükmetmesi için 14 yıl daha beklemesi gerekiyordur.Zira 8 yaşına gelesiye kadar Annesi ve 17 yaşına gelesiye kadarda asillerden seçilmiş bir grup Moskova Knezliğini idare edecektir. 1547 yılında taç giyen korkunç İvan kararlı azimli ve hırslı bir liderdir. 1552 yılından itibaren Altın Orda devletinden kalan küçük derebeyliklerinin üzerine giderek Kazan ve Astrahan gibi önemli şehirleri feth eder.  Bundan sonra ise kendisini çar ilan ederek Çarlık Rusyasının kuruluşunun mimarı olacaktır.

 

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *