Son Eklenenler

Okul Öncesi Oyunlar – 3,4 ve 5 Yaş

Çocuklarımızın dikkat , algı ve hafıza becerilerini okul öncesi oyunlar ile geliştirmek için anne ve babalara çok iş düşüyor. Bu yönüyle hem gayret etmemiz gerekir .Hem araştırmaya ve hem de çocuklarımıza zaman ayırmamız gerekiyor. Eğer ki bu satırları okuyorsanız çocuğunuzun  en çok geliştiştirilmesi gereken yönüne dair gayret etmeye  başlamışsınız demektir. Biz sizler için temel seviyede oynayayabileceğiniz okul öncesi oyunlardan birkaç tane bir araya getirdik. Umarız beğenirsiniz.  Okul öncesi oyunlarımız çocuklarınızın eğlenerek hafıza dikkat ve algılarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.  Okul öncesi 3 4 veya 5 yaşında çocuklarınız varsa aşagıdakiler ile başlayabilirsiniz.

 

Birbirimize Bakıyoruz.

Birbirimize bakıyoruz oyunu çok basit, ilginç ve eğlenceli bi şekilde çocuğunuzun dikkatini geliştirir . Çocuğunuz bu oyunu çok büyük bir zevkle oynayacaktır.  Çocuğunuzun size birkaç saniye yakından bakmasına izin verin. Sonra arkasına dönsün  ve sizle ilgili  hatırladığı her şeyi anlatsın. Örneğin, saç rengi, yüz açıklaması, ne giyiyorsun, ne renk ve benzeri. İlk başladığınızda çocuğunuz çok az cümle söylerse moralinizi bozmayın. Siz ona bakarak arkanızı dönün ve çocuğunuzu aynı şekilde anlatın.İkinci kez oynadığınızda çocuğunuz çok daha dikkatli olacaktır.  Bu şekilde çocuklarınızın detaylara daha fazla önem vermesini ve daha detaylı bir şekilde tasvirler yapmasını geliştirebilirsiniz. Uzun lafın kısası bu çocuğunuzun kelime haznesinide geliştirecektir.

 

2. Oyun

Odada kendizi bir cisim seçin. Mesela sehpa . Bundan sonra onun ismini söylemeden o cismi veya eşyayı tarif edin. Çocuğunuza yavaş yavaş şekliyle ilgili bilgileri öğretmeye böyle başlayabilirsiniz. Mesela kare kelimesini kullanabilirsiniz başlangıçta bi mana veremeyebilir çocuğunuz . Ama oynadıkça karenin ne olduğunu öğrenecektir. Veya renkleri öğretmeye başladı iseniz ana renkleri söyleyerek çocuğunuzu o cisme doğru yönlendirebilirsiniz.

 

3-Dikkatımı Dağıt.

 

Bu oyun üç kişilik bir oyun . Anne ,baba ve çocuk mesela. Çocuğunuza mesela babası farklı farklı sorular sorar. Halı ne renk. Dün ne yaptın . Televizyon nerde. Kaç sandalye var gibi. Bu sırada da annesi çocuğun dikkatını dağıtmaya çalışır. Çocukların dikkatini yoğunlaştırmak için oldukça etkili bir oyun.

Bu oyunu 2 kişide oynayabilirsiniz. Bu durumda ezberden okunan bir şiir ve şarkıda dikkatı dağıtmaya çalışıyorsunuz .

4- Ezberle

3-5 yaşındaki  çocuklarda gözlem, dikkat ve görsel hafızayı çeşitli şekillerde geliştirebilirsiniz. Bunlardan biri de  aşağıdaki oyun.

Örneğin, çocuklar için beş farklı öğe alacağız. Bir kalem, bir kalem traş, renkli silgi, top,ve kalem kutusu olabilir. Çocuklara tüm bu öğeleri sırasıyla gösterelim.Sonra içi görünmeyen bir torbaya kaldıralım. Çocuklar sırayla gördükleri cisimleri  söylemeliler.

Yetişkinler için de bu egzersizi  kullanabilirsiniz.

Örneğin, daha fazla, yedi veya on cisim  alalım. Kaşık, kupa, bardak , madalya, güzel taşlar ve benzeri olabilir. Tüm bu sıralamanın ezberlenmesi çok kolay gözüksede sayı arttıkça zorluk dereceside artmış olacaktır.

5- ) Hayal Edelim.

Çocuklarımızın hayal gücünü  geliştirmek için bir oyun kurguluyoruz . Evdeki eşyalara bakın ve komik bir hikaye anlatın. Çocuklarınızın hayal güçleri çok gelişmiş olduğundan size bol miktarda hikaye anlatıcaklardır.

Örneğin, bir köpek evimize yerleşti. Kanepede uyumayı seviyor. Bir gün, o şekerleyeme yaparken horlaya horlaya uyur.  Ve böylece bu hikayeye devam edebilirsiniz .İsterseni bir cümle siz bir cümle çocucuğunuzda söyleyebilir. Unutmayın hayallerde sınır yoktur.

 

6-) Biraz da Dikkat.

Çocuğunuzun dikkatını geliştirecek resimli basit bir oyun. En üstteki resmin aynısını aşağıdaki seçeneklerden bulmaya çalışalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *