Son Eklenenler

Okul Öncesi İngilizce Hayvanlar Dersi – Ders 6 Evcil Hayvanlar

Okul öncesi ingilizce hayvanlar  dersi çocuklara hayvanları öğretmek için izlenebilecek en iyi yollardan biri . Daha önceki okul öncesi İngilizce derslerimizde bu konuyu işlemeye başlamıştık. Bu derste daha ileriye gidip ingilizce evcil hayvanları şarkılar eşliğinde öğretiyoruz.  Öğretmenler gibi anne babaların dahi evde öğretebileceği basitlikte hazırlanmış derslerimiz için yapılması gerekenler aşağıda. Okul öncesi ingilizce hayvanlar etkinliğimiz umarız beğenilir ve kullanılır. Her zaman yazdığımız gibi eğer ki bu kaynaktan faydalandınız ve devamının gelmesini istiyorsanız lütfen bize yorumlarınızla destek olun. Böylece beni yeni dersler eklemeye motive etmiş olursunuz  . Saygılar.

Bu derste  çocuklar bunları öğrenecekler :

1) İngilizce yediye kadar saymak;

2) İngilizce evcil hayvanları öğrenmek ve bir ders önce öğrenmeye başladığımız hayvanlarıda pekiştirebiliriz.

3) Yakın ve uzak  nesneleri göstererek soru sormak;

4) «is it a (horse)?» tarzı sorulara kısa bir cevap vermek No, it isn’t/ Yes, it is  gibi

5)Doğru yapıları  kullanarak yakın ve uzak düzenlenmiş nesneler(hayvanlar) isimlerini söyleme;

 

Bu ders için nelere ihtiyacımız var.

1) Kukla  Spot

2) oyuncak inek ,kuzu at, kuş, horoz, tavuk  ,civciv, ördek, kedi, köpek (bazı oyuncaklar yerine, resim de olabilir.   Bir adet Çiftlik resmi.

3) Article  the küpü

4) «Teddy Bear» şarkısı ;  sayfanın sonunda şarkıyı bulabilirsiniz. Bu şarkıyı 3.derste de kullanmıştık.

 

Okul Öncesi İngilizce Ders 6

Öğretmen: Hello, everybody! Good to see you again. Let’s begin our English lesson. Bugün sekizee kadar  saymayı öğreneceğiz. Say after me: one, two, three, four, five, six, seven,sekiz. I think, Spot wants to come to you very much. Just close your eyes and he will be here soon. Sadece gözlerinizi kapatın ve yakında Spot  burada olacak. Have you all closed your eyes? Herkes gözlerini kapattı mı? Hayır, Ali ve Didem  gözlerini kapatmadı. Ali  ve Didemi  için bekleyelim. OK. Are you ready?

Çocuklar: Yes, we are.

Öğretmen: let’s count then. One, two, three, four, five, six, seven,eight!

Çocuklar öğretmenden sonra  sayıları tekrarlarlar.

Spot ortaya çıkar.

Spot: Good morning, kids!

Öğretmen: Good morning,Spot. How are you ?

Spot: I’m fine. And how are you,  Mr  Ahmet veya Ms Leyla ?

Öğretmen: I’m fine, too. Spot, say hello to kids, will you?

Spot: Hello, kids, how are you?

Çocuklar : Hello, Spot!

Spot çocuklara tek tek nasıl olduklarını sorar

Spot: Hello, Didem! (Good morning, Didem!)

Çocuklar : Hello, Spot! (Good morning, Spot!)

Spot: How are you?

Çocuklar : I’m fine.

Öğretmen: Bugün Spot ile birlikte çiftliğe gidicez. Çocuklar hiç çiftliğe gittiniz mi? Beğendiniz mi çiftliği ? Peki orada ne gördünüz?  Stand up! Let’s go to the farm ! Çiftliğe  gidiyoruz. (Öğretmen olduğu yerde yürüyor , Spot da masaya doğru gidiyor). Go, Burak! Go, Sibel! Let’s go to the forest together),

Spot: Let’s go! Let’s go! Let’s go to the farm!

Çocuklarda öğretmen ve spota katılıp çiftliğe giderler.  Sınıfta ayağa kalkıp yürüyerek dolaşmak mümkünse uygulanabilinir. Bu sırada Let’s go! Let’s go! Let’s go to the farm! hep birlikte çocuklara söyletilebilinir.

Öğretmen: Here we are. This is the farm. (Eli ile çiftliği gösterir .) It’s a big farm. You can see many farm animals here. ( Masa üstüne hayvanları yerleştirir.  Köpek ve kedi başka bir masa veya raf üzerine ayrı bir şekilde yerleştirilir)

Spot: Oh, farm animals! (Gösterip ) What’s this?

Öğretmen: It’s a cow.

Spot: Kuzuyu  göstererek .  And what’s this?

Öğretmen:  It’s a sheep. Çocuklar İngilizce konuşurken dikkatlı olmamız gerekiyor . Sheep gülmeyi sever. Yani bu kelimeyi söylerken gülümseyerek söylemeniz gerekiyor.  Yani kısa bir şekilde söylerseniz gemi demiş olursunuz.

(Bu şekilde diğer hayvanlar  at, kuş, horoz, tavuk  ,civciv, ördek tanıtılır )

Spot: And what’s that?

Öğretmen: Where?

Spot:  Over there! (Rafın üzerinde duran köpek ve kediyi gösterir)

Öğretmen: That’s a cat and a dog. Çocuklar Spot bize yakında ki  hayvanları sorarken  “what’s this?” dedi . Bunu farkettiniz mi?  Fakat uzaktaki hayvanları sorarken  what’s that?” dedi.

Öğretmen: What. (This. That. What’s this? What’s that? This is a cow.  That is a cat.  )  bu kelime veya cümleler çocuklara tekrar ettirilir.

Şimdi bende size aynı soruları sorayım ve sizde bana onların ne olduğunu söyleyin.

Öğretmen: What’s this?

Çocuklar : A cow.

Öğretmen:  A horse (A dog., A cat., A sheep., A pig., A goat., A chicken., A hen., A cockerel., A duck (Öğretmen tek tek hayvanları What’s this? ve what’s that? kalıpları ile sorar.

Öğretmen: Well-done! Aferin ! Farkettiniz mi akşam oldu. Hayvanlarımız artık görünmez oldu. ( Öğretmen hayvanları poşet veya çuvala koyar) Ne dersiniz karanlıktaa hayvanları tahmin edebilir miyiz? Ben bi deneyeyim bakalım.  Bunlar bizim bildiğimiz hayvanlar artık. Bu yüzden bunlara küçük bir kelime ekliyecez  he. ( the yazılı küpü gösterir.) (Öğretmen gözünü kapatır çuvala elini sokar ve bi oyuncak tutar.)

Spot: What is it?

Öğretmen: Evet çocuklar sizde spot ile beraber bana sorun : What is it?  İngilizce birşeyi göremiyor ve gösteremiyor isek böyle ne olduğunu soruyoruz .

Çocuklar : What is it?

Öğretmen: The Cow. (Öğretmen çuvaldan  (inek dışında) bir oyuncak çıkarır.)

Çocuklar : No!

Öğretmen: The horse (Öğretmen atı çıkarıp gösterir.)

Çocuklar : Yes!

Öğretmen:Kim hayvan tahmin etmek ister? Sibel come here. Here’s the bag. Take one animal. What is it?

Çocuklar : The cow (The goat.,  ve  diğer hayvanlar)

Çocuklar :  Hayvanları tek tek tahmin eder.

Öğretmen: Very well, kids. Aferin çocuklar. Çocuklar tahmin edelim bakalım hangi hayvanla ilgili şarkımız var bugün .

Spot: Is it a horse?

Öğretmen: No.  Çocuklar sizde tahmin edin.

Çocuklar : Is it a cow? (Is it a dog? )

Spot: No.

Çocuklar : Is it a sheep?

Çocuklar : Yes, it’s a sheep. The song is about a black sheep. Bu şarkı siyah bir koyun hakkında.  Kendimize bir siyah koyun seçelim . Hasan sen siyah koyunumuz ol. Bizde koro olucaz.  (Başlarda çocuklar sözleri bilmiyorlar iken ne tarafa gideceklerini öğrenirler ,  Tekrar edildikçe çocuklar şarkıyı öğrenir ve bu durumda sözsüz bi şekilde şarkıda açılabilinir.

 

Baa, baa black sheep
Have you any wool

(Koro bir tarafa gider , «Kuzucuk veya koyun» merkezde kalır)

Yes sir, yes sir
Three bags full.

( Koro diğer tarafa gider ,  Yes sir, yes sir, three bags full  sözüne kuzu 2 kez  başını sallar.   Parmağı ile 3 ü gösterir ve 3 çuvalı .Ve ne kadar çok olduğunu gösterecek şekilde ellerini açar.

One for my master

(Koro Durur. «Kuzucuk » bir erkek  seçer. Ve çocuk korodan çıkar

And one for my dame

(«Kuzucuk » bir kız  seçer. Ve çocuk korodan çıkar . )

And one for the little boy
Who lives down the lane. («Kuzucuk » bir erkek yada kız  seçer. Ve çocuk korodan çıkar . Buda çocuktur. Herkes alkışlar. Son seçilen çocuk  black sheep i seçer . “This is a black sheep”.  Müzik yeniden başlar.

(Spot herşeyi izler yada uyuyabilir. Siz nasıl isterseniz)

Öğretmen: Well-done, kids. Aferin çocuklar.  Çok güzel söylüyorsunuz şarkıyı.  Evde defterinize yazılı hayvanların resimlerini bulup defterinize yapıştırın . Şimdi size Spotla güle güle diyoruz. Good-bye! See you (Monday!).

 

 

 

Öğretmen, şarkıya uygun hareketlerle eşlik eder, çocuklar onları tekrarlarlar.

Ses kaydını sessizleştirebilir ve şarkının sözlerini Türkçe veya İngilizce olarak açıkça söyleyebilirsiniz. Ayrı ayrı kelimeleri ezberlemek gerekli değildir, çocuklar yavaş yavaş kendileri ezberleyeceklerdir.

Öğretmen: Well-done, kids.  İyi iş çıkardınız  çocuklar. Eğer şimdiye kadar hayvanların resimlerini defterinize yapıştırmadı iseniz. Bunu yapın.  Biz şimdi spot ile gidiyoruz . Good-bye! See you (Friday!)

 

PS: Heyo oralardasınız ve bu kaynakları beğendiyseniz lütfen ses verin. Malum Marifet iltifata tâbidir . Birilerinin faydalandığına inanırsak bu bölümü geliştirmeye çalışıcaz

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 1

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 2

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 3

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 4

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 5

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *