Son Eklenenler
Group Of Elementary Age Children In Art Class With Teacher

Okul Öncesi İngilizce Etkinlik -Okul Öncesi İngilizce Ders 5

Okul öncesi ingilizce etkinlik serüvenimize devam ediyoruz.  Ana okulu veya okul öncesi öğretmenlerinin İngilizce etkinliklerinde kolaylık uygulayabilecekleri 5. derse geldik. Yada evde çocukları ile ilgilenmek isteyen ailelerin sevebileceği ingilizce aktiviteler de olabilir bunlar. Neyse bu dersimiz bir önceki dersin devamı olarak tasarlandı ve önceki derste öğretmeye başladığımız ingilizce hayvanlar konusunu pekiştirmiş olucaz. Okul öncesi ingilizce etkinlik serüvenimizin devamının gelmesi için lütfen yorum yapın.  Çünkü marifet iltifata tabiidir ve biz okundukça bu bölümü  geliştirme gayreti içinde olucaz  .

 

Bu derste  çocuklar bunları öğrenecekler :

1) İngilizce yediye kadar saymak;

2) İngilizce evcil ve orman hayvanları öğrenmek ve bir ders önce öğrenmeye başladığımız orman hayvanlarını pekiştirmek.

3) Yakın ve uzak  nesneleri göstererek soru sormak;

4) «is it a (horse)?» tarzı sorulara kısa bir cevap vermek No, it isn’t/ Yes, it is  gibi

5)Doğru yapıları  kullanarak yakın ve uzak düzenlenmiş nesneler(hayvanlar) isimlerini söyleme;

 

Bu ders için nelere ihtiyacımız var.

1) Kukla  Spot

2) oyuncak sincap, geyik, kuş, ayı, tavşan, tilki, kurt, baykuş, kirpi, kedi, köpek (bazı oyuncaklar yerine, resim de olabilir. Bir önceki derste kullandığınız oyuncak hayvanları  burda tekrar kullabilirsiniz.

3) Article  the küpü

4) «The Itsy Bitsy Spider» şarkısı ;  sayfanın sonunda şarkıyı bulabilirsiniz.

 

Okul Öncesi İngilizce Ders 5

Öğretmen: Hello, everybody! Good to see you again. Let’s begin our English lesson. Bugün yediye kadar  saymayı öğreneceğiz. Say after me: one, two, three, four, five, six, seven. I think, Spot wants to come to you very much. Just close your eyes and he will be here soon. Sadece gözlerinizi kapatın ve yakında Spot  burada olacak. Have you all closed your eyes? Herkes gözlerini kapattı mı? Hayır, Ali ve Didem  gözlerini kapatmadı. Ali  ve Didemi  için bekleyelim. OK. Are you ready?

Çocuklar: Yes, we are.

Öğretmen: let’s count then. One, two, three, four, five, six, seven!

Çocuklar öğretmenden sonra  sayıları tekrarlarlar.

Spot ortaya çıkacak.

Spot: Good morning, kids!

Öğretmen: Good morning, Spot. Çocuklar, bugün Spot farklı bir şekilde bize Merhaba dedi. Good morning dedi! Bu İngilizce Günaydın anlamına gelir” İngilizce böyle selamlaşmanız mümkün. Fakat akşamları Good morning demiyoruz Akşamları Good Evening diyoruz.

Çocuklar öğretmenin söylediği şekilde kelimeleri tekrarlarlar.

Öğretmen: Excellent! Sabahları akşamları nasıl selamlaşıcağımızı biliyoruz. Şimdi Merhaba” olarak adlandırılan oyunumuzu oynayalım!”hatırlıyor musun? Sadece şimdi ona «good morning / Good evening»diyeceğiz. Biri, örneğinSpot, arkasını  dönüyor. Geri kalanlar sırayla ona yaklaşıcak ve «good morning, Spot!”veya” Good evening, Spot!” diyecek.  Spot’un bunu söyleyenin kim olduğunu tahmin etmesi gerekiyor. «Are you Merve? ” diye sorucak.«Eğer tahmin ederse, adı tahmin ettiği kişi Yes, I am der ve yerine oturur. Spot yanlış tahmin ederse, tahmin edemediği kişi «No, I am not ” diye cevap verir. Spot bulasıya kadar tahmin etmeye çalışır. . Şimdi, let’s play. Oynayalım. Hep birlikte Good morning / Good evening oyununu oynayalım. Let’s play.

Çocuklar, öğretmen ve nokta «good morning / Good evening ” oyununu  oynar.

Öğretmen: işte aferin, good for you, herkes çok iyi konuştu ve tahmin etti.Alkışlayalım. Clap your hands.

Çocuklar alkışlar.

Öğretmen (sessizce masaya vurur): Oh, kim kapıya vurdu? A bunlar  bizim orman hayvanları galiba. Onlar sizinle oynamaktan çok zevk almışlar geçen sefer.   . Ama içeri girmekten korkuyorlar, onları çağıralım. Come here!” dememiz lazım. Ama hayvanın isminide söyleyelim. Spot, önce sen de.

Spot: Deer, come here!

Öğretmen geyiği çantasından çıkarır.

Öğretmen: here’s the deer. Bu geyik  zaten biliyoruz, bu yüzden yanında ” the«, the deer, bu küçük kelimeyi koyacağız, tanıdık geyik olduğunu işaretleyeceğiz. (Öğretmen article ” the ” ile bir oyuncak küp koyar. Şimdi çocuklar hayvanları çağırsın. Ve İngilizce isimlerini unutursanız spot  size söyleyecektir.

Çocuklar hayvanların “adı”: Fox, come here! Bird, come here! Hedgehog, come here! Squirrel, come here! Bear, come here! Hare, come here! Wolf, come here! Owl, come here!

Öğretmen, the article nı kullarak (here’s the (deer)) isimlerini kullanarak orman hayvanlarının çantasından çıkar.

Öğretmen: tüm orman hayvanları burada. Şimdi onlarla oynayabiliriz. Spot, İngilizce ilginç bir oyun biliyor musun diye sorar ? Do you know an interesting game for us to play?

Spot: Yes. We can play «What is missing?”!

Öğretmen: böyle bir oyunu hatırlıyorum . Tüm hayvanları masaya koyacağız. Biri, örneğin, Spot, masaya gelecek, diğer çocuklar gözlerini kapatacak. Spot alacak ve bir oyuncağı  torbaya gizleyecek. Sizde hangi hayvanın kayıp olduğunu tahmin ediceksiniz. Eğer bilirseniz oyuncağı siz saklıyacaksınız.. Do you want to play «What is missing?”?

Çocuklar: Yes, (we do) (çocukları belirli sorulara belirli bir kısa cevap vermek için hemen eğitmek en iyisidir, örneğin, «are you ready? — Yes, we are.”veya” Do you want to play?«- “Yes, we do”, elbette, onlara herhangi bir dilbilgisi kuralı açıklamadan bunları öğretebilirsiniz.

Öğretmen: Now you kids close your eyes.  Spot, take away one animal.

Spot alır ve bir torba  içine oyuncağı  gizler.

Spot: şimdi, çocuklar, gözlerinizi açın! What is missing?

Çocuklar: Is it a bear?

Spot: No, it isn’t..

Çocuklar: Is it a squirrel?

Spot: No, it isn’t.

Çocuklar: İs it a hedgehog?

Spot: Yes, it is!

Doğru tahmin eden çocuk kendisi bir oyuncak saklar. Bazı çocuklar  gözlerinizi kapatın ve açın İngilizce demeyi becerebilecektir. Veya What is missing de demeyi burda öğrenebilirler.

Öğretmen: Good for you! Aferin hepinize! Ama hayvanların ormana dönme zamanı . Onları anne ve babaları, endişeyle  bekliyorlar .  Onlara “güle güle” diyelim. Good-bye, animals!

Çocuklar: Good-bye, animals!

Öğretmen: çocuklar, ormandaki hayvanlarımızın ne yapacağını düşünüyorsunuz? Asla tahmin edemezsiniz! Uyku mu?  Elbette, yorgunlar dinlendikten sonra mı? Onlar küçük örümcek ile ilgişi  eğlenceli bir şarkı söyleyecektir. Bu şarkı İngiltere ve Amerika’daki tüm çocukları sever. Şarkıyı dinleyellim mi

Öğretmen, «İtsy-Bitsy Spider ” şarkısının ses kaydını açar

The iıtsy, bitsy spider climbed up the water spout.

(Öğretmen, el  ve parmaklarıyla, boru boyunca tırmanan örümceğin hareketlerini taklit eder. Örümcek hareketlerinin bir örneüini : sayfanın altındaki videoda  bulabilirsiniz..)

Down came the rain and wash the spider out.

(Öğretmen, eli ile  yağmur gösterir . Daha sonra, örümceğin yağmur suyu ile nasıl borudan aşağıya kaydığını gösterir. )

Out came the sunshine and dried up all the rain.

(Öğretmen, güneşi çizer  gibi dairesel hareketi avuç içleri ile yapar . Daha sonra güneş ışığını tasvir ederek açık avuç içnii Yukarı kaldırır.)

And the itsy, bitsy spider climbed up the spout again.

Öğretmen, el  ve parmaklarıyla, boru boyunca tırmanan örümceğin hareketlerini taklit eder. Örümcek hareketlerinin bir başka seçeneği: sayfanın altındaki videosuna bulabilirsiniz..)

Örümceğe neler olduğunu bilmek ister misiniz? Bu şarkıyı  Türkçe anlatalım.

Bir gün örümcek borunun üstüne tırmandı ,

Ama yağmur yağmaya  başladı ve aşağı düştü.

Güneş ve yağmur aniden kayboldu.

Ve yine örümcek borudan yukarıya tırmandı .

 

Öğretmen, şarkıya uygun hareketlerle eşlik eder, çocuklar onları tekrarlarlar.

Ses kaydını sessizleştirebilir ve şarkının sözlerini Türkçe veya İngilizce olarak açıkça söyleyebilirsiniz. Ayrı ayrı kelimeleri ezberlemek gerekli değildir, çocuklar yavaş yavaş kendileri ezberleyeceklerdir.

Öğretmen: Well-done, kids.  İyi iş çıkardınız  çocuklar. Eğer şimdiye kadar hayvanların resimlerini defterinize yapıştırmadı iseniz. Bunu yapın.  Biz şimdi spot ile gidiyoruz . Good-bye! See you (Friday!)

 

PS: Heyo oralardasınız ve bu kaynakları beğendiyseniz lütfen ses verin. Malum Marifet iltifata tâbidir . Birilerinin faydalandığına inanırsak bu bölümü geliştirmeye çalışıcaz. 

 

 

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 1

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 2

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 3

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 4

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 5

OKUL ÖNCESİ HAZIR DERS 6

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *