YILIN OYUNCAKLARI TOTY 2015

                                 Yılın Oyuncakları 2015 

Toy of the year aslında oyuncak endüstrisinin Oscarı . Sponsorluğu Amerikan Oyuncak  Endüstrisi tarafından yapılan ve  perakendecilerden ,blog yazarlarına kadar büyük bir katılımla gerçekleştirilen  bu organizasyonu herhalde oyuncak endüstrisinin bir bakımaa Oskar organizasyonu olarak görmek pekte yanlış olmayacaktır. 2015 yılında Amerika’da onbeşincisi düzenlenen organizasyon farklı kategorilerde oyuncak dünyasının öne çıkanlarına ödüller verdi. Bakalım farklı kateorilerde hangi oyuncaklar ipi göğüslemiş.

 

1-)YILIN OYUNCAĞI ÖDÜLÜ (TOY OF THE YEAR) 

KAZANAN: ZOOOMER DİNO (SPİNMASTER)

SpinMaster firmasının Zoomer Dino adlı oyuncağı Toy of the year organizasyonun şüphesiz  en prestijli ödülü olan yılın oyuncağı kategorisinde  ipi göğüsledi.Doğal olarak oyuncak en iyi erkek çocuğu kategorisinde de ödülün sahibi oldu. Oyuncak belkide 21. Yüzyılda oyuncak sektörüne sunulan interaktif derinliği en fazla  olan model. Zoomer Dino  kızan, mutlu olabilen düştüğünde ayağa kalkabilen üzerinde ki sensörler sayesinde insan hareketlerine reaksiyon verip oturabilen  kükreyebilen bir dinazor. Bunlarla sınırlı kalmayan Zoomer Dinoya fazla bilgi almak ve tanıtıcı videoyu izlemek için lütfen tıklayın.

Zoomer Dinonun resmi reklamını izlemek için tıklayın

Zoomer Dinonun Tanıtım Videosunu izlemek için lütfen tıklayın

2-)HALKIN TERCİHİ ÖDÜLÜ (PEOPLE’S CHOICE AWARD)

KAZANAN: CRAYOLA PAİNT MAKER

Halkın tercihi dalında ödül alan oyuncak ise Crayola Paint Maker(Boya Yapıcı) oldu.Oyuncak adından belli olduğu üzere boya yapmak için Crayolanın ürettiği hazır bir sistemden ibaret.Hazır incecik boya kartlarını beyaz bir sıvıyla bir düzenekte karıştırarak birbirinden farklı tonda bir çok farklı renk elde etmenin tadıda bir başka olsa gerek.Crayola Paint maker yarışmanın bir diğer kategorisi olan  en iyi aktivite oyuncağı kategorisininde sahibi oldu.

 

3-)YILIN  E-BAĞLANTILI OYUNCAĞI ( E-CONNECTED TOY OF THE YEAR)

 Oyunla çocukların özel kabiliyet ve bilgi kazanmasını sağlayan oyuncak.

KAZANAN: LEGO FUSION ( LEGO Systems)

 Klasik lego oyuncakları ile dünya oyuncak piyasasının liderliğini elinde tutan lego 21. Yüzyıla ayak uyduracak bir hamle yapmış ve gerçek dünyada yaptığınız lego bloklarınızı sanal dünyaya taşımanızı sağlıyacak bir oyuncak üretmiş Oyuncak IOS ve Android Bütün elektronik aletlerde indirdiğiniz uygulama ile etkileşime girerek çalışıyor.

4-)YILIN EĞİTİCİ OYUNCAĞI ( EDUCATIONAL TOY OF THE YEAR)

Oyunla özel bilgi ve beceri geliştirilmesini sağlayan oyuncak

KAZANAN: LEGO Technic (LEGO Systems)

Oyuncak biraz daha olgun yaştaki (10-16 yaş) çocuklara hitap ediyor. .Mekanik bi sistemle tasarlanan dönen pervaneler katlanan tekerlekler ,açılan kapaklar ve bunların hepsini kendi elleriyle sıfırdan  başlayıp bi araya getirip uçak yapan çocuklar.Herhalde bu yüzyılın oyuncakları kağıt uçaklar olamazdı ve Lego technic kargo uçağı ve bu serinin diğer modelleri ile çocuklara uçak yapacak özgüveni verdiğinden olsa gerek bu  ödülü hak etmiş.

 

 

 

5-) YILIN EN İYİ KONSOL VEYA MASAÜSTÜ OYUNU (GAME OF THE YEAR)

(Bu kategoride aileler tarafından çocuklar zarar verdiği düşünülen ürünler yer alamıyor)

KAZANAN:Simon Swipe™.

 Oyunda tekerleğin üzerindeki renkler yanarken onları hatırlamanız ve sırası ile tekrar etmeniz gerekiyor.Hafızayı zorlayan ve her yaşa hitap edebilen oyun, 16 farklı seviyesi ve aynı zamanda swipe(parmağı bir zeminden kaldırmadan kaydırma)  özelliği ile bu yılın en iyi konsol ve masaüstü ödülünü almaya hak kazandı.

 

6-)YILIN EN İYİ KIZ OYUNCAĞI ( GIRL TOY OF THE YEAR)

KAZANAN: Shopkins Cicibiciler Market Oyunseti ( Moose Toys)

Yılın en iyi kız çocuk oyuncağı  Cici Bici Shopkins market setine gitti . Avustralyanın Moore firmasının ürettiği Shopkins (Türkiyede ki adıyla Cici Biciler ) serisi Türkiye de  de kızların ilgisini çekmeyi başarabilen oyuncaklardan biri.Hoş tasarımı ve sevimli figürüyle LEGO  ve Barbie gibi  oldukça güçlü adaylar arasından 2015 yılının  en iyi kız çocuk oyuncağı ödülünü kazanan  shopkins cicibiciler 2016 yılında da aynı kategoride birincilik için yarışıyor.

Cicibicileri yakından tanımak için tıklayın

 

7-)YILIN EN İYİ BEBEK OYUNCAĞI  (Toddler TOY OF THE YEAR)

En iyi bebek oyuncağı (1-3 yaş arası çocuklara hitap eden geliştirilmiş en iyi oyuncak.)

WINNER: Go! Go! Smart Animals™ Zoo Explorers Playset™ by VTech®

 Her ne kadar ülkemizde bu tarz oyuncaklar müşteri bulamasa bibiribne geçirilerek yapılan bebeklerin basarak farklı fonksiyon ses ve melodiler keşfedebileceği hayvanlar alemi temalı bir oyuncak.Zoo explorers tarafından tasarlanan oldukça derin özelliklere sahip hayvan temalı bir oyuncak.Yinede bu nedir anlamadık diyenler için İngilizce bir youtube videosu daha açıklayıcı olabilir.

Buraya tıklayarak oyuncakla ilgili ingilizce bilgi alabilirsiniz

 

8-)YILIN EN YENİLİKÇİ OYUNCAĞI

KAZANAN: MiP™ by WowWee

Oyun ve yenililiği en iyi harmanlayan oyuncaklara verilen bu ödülü ise WowWee fırmasının Mip adlı oyuncağı kazandı . Oyuncak göğüs ve gözlerinde bulunan sesnsörler sayesinde hem kendini dengelemeyi hemde etrafta ki hiçbir şeye çarpmadan etrafta dolaşmayı becerebilen bir robot. Fakat aynı zamanda robot farklı oyunlar oynayarak zaman geçirebilinecek oldukça fazla özelliğe sahip.Mesela sensöre eliniz yardımıyla 50 adet yürü saga dön sola dön gibi komutu önceden verebiliyor ve sonrada amaçladığınız bir noktaya onu göndermeye çalışıyorsunuz.Aynı zamanda telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ile onu dans ettirmek uyutmak gibi birçok farklı aktiviteyi  yapabilirsiniz.

 

9-)EN İYİ AÇIK ALAN OYUNCAĞI

KAZANAN: Nerf Rebelle Dolphina Bow ( Hasbro)

En iyi açık alan oyuncağı ödülünü  Hasbro firmasının Nerf Rebelle Dophina Bow adlı ok ve yay görünümlü su tabancası ile aldı.Oyuncağın su tabancasının oldukça güçlü ve uzun mesafeli atışlar için tasarlanması herhalde bu ödüle layık görülmesinde oldukça etkili oldu.

 

10-)EN İYİ OKUL ÖNCESİ OYUNCAĞI (PRESCHOOL TOY OF THE YEAR)

KAZANAN : LEGO JUNIOR (LEGO) 

Bu dalda da ödülü kazanan oyuncak yine  Lego firmasının Lego  junior serisi oldu. Lego bu seri ile yine oyun ve malzeme çeşitliliği ile uzmanların oylarını almayı başarmış.

 

 

11-)YILIN ÖZEL BECERİ OYUNCAĞI  

KAZANAN :  GRAVİTY MAZE ( ThinkFun)

Daha çok zeka geliştirmeyi amaçlayan oyuncakların yeraldığı Özel Beceri kategorisinin kazananı ise Thinkfun firmasının Gravity Maze (Yer çekimi labirenti ) adlı oyuncağı oldu.Oyuncak doğru şekilde dizilim ve sonuca ulaşmak için çocukların zekalarını zorluyan oldukça başarılı bir çalışma.Çektiğiniz kartlara uygun kuleler yapıp içinden bıraktığınız bilyenin içerideki labirentin doğru noktasına ulaştırmayı amaçlıyorsunuz ve gerçekten çocukların olduğu kadar büyüklerinde zekalarına meydan okuyor.

 

*** YILIN ERKEK OYUNCAĞI  (ZOOMER DİNO) VE YILIN EN İYİ AKTİVİTE OYUNCAĞI (CRAYOLA PAİNT MAKER)  FARKLI KATEGORİLERDE  DE ÖDÜL ALDIĞINDAN TEKRAR EDİLMEMİŞTİR.