Son Eklenenler

Monplaisir Sarayı ve Bahçesi – Petergof Alt Bahçe

Monplaisir Sarayı

Petergof’un alt bahçesinin en alt kısmında finlandiya körfezine bir kaç metrelik mesafede bulunan Monplaisir sarayı bizzat Petro tarafından seçilen enfes noktaya inşa edilmiştir. Baltık denizinden geçen gemileri en iyi gören bu sarayın ismi Fransızca olup benim keyfim manasına gelmektedir. Önceleri mimarisine benzerliğinden dolayı hollanda evi olarak adlandırılsada Petro’nun keyif mekanı olması sebebiyle zamanla bu isme layık görülmüştir. Bu mekan Petronun en sevgili mekanlarından biridir.

ustten-gorunus

Petro bizzat kendisi sarayın planlaması ile ilgilenmiş.Salonlarının tasarımını yapmış hatta bahçesinde çeşme ve fıskiyelerin yerini belirlemiştir. Doğal olarakta ismini bizzat kendisi vermiştir.Aslında bu saraycık bahçenin ve Büyük Sarayın oluşturulmasından önce inşa edilmeye başlanmıştır. Ve  Peterhofun en eski yapısı olarak bilinir.Saray 1714 yılında inşa edilmeye başlanmıştır .Ve  1723 yılında verilen ilk gala ile tamamlanmıştır. Petro her nekadar 18.yüzyılın çay ve yemek partilerini büyük sarayda düzenlemeyi tercih etsede burada küçük gruplar halinde gelen misafirlerine resepsiyonlar vermeyi oldukça severmiş.bannin-corpus

Saraydan uzayan 3 ayrı cadde adem çeşmesi, satranç tepesi şelalesi ve piramit çeşmesine gider. Monplaisir sarayı yüksek terası, büyük granit kayalar ile güçlendirilmiş çatısi , tek katlı tuğla binanın ana hatlarını çevreleyen zarif beyaz korkulukları ile özellikle deniz yolu ile Petergof’a gelen misafirleri büyüler.
Denize karşı durduğunuzda sağ tarafınızda kalan ek binada misafir galerisi ve banyo evi ve sarayın sol kanadında kahve odaları ve toplantı odaları bulunur. Bu odalar  sonraki dönemlerde çarlar veya çariçeler tarafından eklenerek kullanılmıştır.
Yine buraya çok uzak olmayan ve bu sarayın denize doğru bakıldığında sol hizasında bulunan  2 2 nokta ilginizi çekebilir. Bunlardan biri Petro’nun kızı Elizaveta Petrovna’nun yaptırdığı Monplaisir kompleksinin bir parçası kabul edilen Ekaterinskiy konutudur. Diğeri ise Venüs Heykelidir.

Monplasir Banyo Konutu

Monplasir Banyo Konutu 1866 yılında  2. Aleksandır’ın eşi imparatoriçe Maria Aleksandrovna ‘nın emri üzerine Monplaisir konutunun bitişiğine yapılmıştır. O dönemlerde Avrupa’da suyla tedavi oldukça popülerdir .İçerisinde soba ve göbek taşı buluna klasik banyoların yerine suyun farklı şekillerde banyolardan kullanılması tedavi amacı ile tercih edilir. Monplasir’in yanındaki küçük çin bahçesini gezmeyi seven imparotiçe burada farklı aroma kokuları ve deniz havası almak için oldukça fazla zaman geçirirdi. Bu yüzden buraya banyonun yapılmasını istemiş. Bir kaç çeşit farklı banyo içeride bulunmaktadır. Fakat bunlardan en ilginci ortada duşun bulunduğu banyonun etrafında bulunan 101 fıskiyenin akışı oldukça enteresan görünüyor.Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *