Son Eklenenler

Marly Sarayı Petergof – Marly Köşkü Petergof

Marly sarayı alt parkın ana yapısıdır. Saray büyük olmasa da alt parkın genel ahengi içinde önemli bir rol oynar. Marly sarayından üç cadde alt parkı bir ışık gibi keserek ilerler. Bu yollardan bakıldığında Marly sarayını görmek mümlündür. Saray basit ama heybetli bir yapıya sahiptir.

marley
Marly Sarayı Üstten Görünüm

 

Saray Parisin yakınlarındaki Fransız Kraliyet residanslarından Marly  Le Roi residansı örnek alınarak inşa edilmiştir. Petro 1717 yılında Fransa ziyareti esnasında bu residansı görüp bir örneğini ülkesinde yapma kararı almıştır. Fakat sarayın inşaasına  bahçedeki bir çok yapı ve çeşmeden sonra başlanmıştır.Öncelikle burda biri yarım daire ve biri dikdörtgen şeklindeki Marly havuzlarının yapılması kararı alınmıştır. Bu havuzların hazırlanmasından sonra meyve ,sebze ve çiçek yetiştirmek amacı  ile  Venus bahçeleri yapılmaya başlanır. Sonrasında ise Marly sarayı tek katlı olarak 1721 yılında inşa edilir. Her ne kadar çatısı yerleştirilmiş olsada Petro’nun emri ile sarayın 2 kata çıkarılması  için tekrar inşa süreci başlar ve 1722 yılında saray hazır hale getirilir.

Özel misafirler için konaklama yeri olarak tasarlanan saray zamanla Petro’nun  kendisine verilen hediyelerin ve özel eşyalarının saklandığı bir mekan olmuştur.Günümüzdede meraklılarının girip bu eşyaları görebileceği bir müze olarak kullanılmaktadır. Saray 2.dünya savaşı sırasında faşist Almanlar tarafından bombalanarak yerle bir edilsede savaş sonrasında aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *