Son Eklenenler

Mariinsky Tiyatrosu Tarihçesi Mimari – Diğer

Birçok büyük müzik ve tiyatro prömiyeri ile taninan St. Petersburg’un Mariinsky Tiyatrosu Moskova’nın Bolşoy Tiyatrosu’na 19. yüzyılda cevaben inşa edilmiştir. Ve günümüze kadar klasik opera ve bale severlerin buluşma noktası olarak kalmaya devam etmektedir.

Mariinsky Tiyatrosu Tarihçe

Sanat Ruslar için uzun zamandan beri önemlidir. İlk bale ve opera tiyatrosu 1783 yılında 2. Ekaterina tarafından kurulur. Bundan önce sanat oyunları , Küçük Tiyatro olarak bilinen daha küçük bir ahşap binadan halka seslenirdi. O dönem halihazırda var olan Ermitaj Tiyatrosu ise yalnızca aristokratlara hitap eden oyunlar için kullanılırdı.

Bir zaman sonra  Ekaterina’nın emriyle Bolşoy Kammeniy Tiyatrosu inşa edildi. Ancak, kentte sunulan birinci sınıf opera ve bale gösterilerine artan ilgiye ev sahipliği yapmak için daha büyük bir tiyatro salonuna ihtiyaç duyulduğu barizdir. 1860 yılında mimar Albert Cavos, birkaç yıl önce yanan binicilik sirkinin yerine muhteşem bir yeni tiyatro kurar. Tiyatro, 1825’te aynı mimar tarafından yaptırılan ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nun rakibi olacaktır. Güzel sanatlar hayranı imparatoriçe Maria Alexandrovna’ya ithafen tiyatro Marinsky Tiyatrosu olarak adlandırılır. 1,625 koltuklu U şeklindeki tiyatro salonu Ekim 1860’da Mikhail Glinka’nın “Çar İçin Bir Yaşam” performansıyla kapılarını açacaktır.

Premierler

On dokuzuncu ve yirminci yüzyılın en etkili bestecilerinden bazıları eserlerini süslü İmparatorluk Tiyatrosu’nda sergiledi. Glinka, Mussorgsky ve Çaykovski’nin tüm operaları, ünlü Rus koreograf Marius Petipa’nın bale gösterileri ilk kez seyirciye Marinski Tiyatro’sundan merhaba dedi . Buna ek olarak, Rus balesinin ünlü isimleri ve son iki yüzyılda dünyanın en iyi sanatçılarından bazıları, kariyerlerine Mariinsky Tiyatrosu’nda başladı.

Yirminci Yüzyılda Mariinsky Tiyatrosu

II. Dünya Savaşı’nda tiyatro, 1941’den 1944’e kadar süren 900 günlük Leningrad Kuşatması sırasında büyük ölçüde tahrip edildi. Fakat çok kısa bir süre sonra yeniden restore edildi. Sovyet döneminde ise Mariinsky Tiyatrosuna Kirov Opera ve Bale Tiyatrosu ismi verilmesi kararlaştırıldı.
Ancak bugün, tiyatronun orijinal adı kullanılmakta ve bilinmekte. Son kez 1992 yılında restore edilmiş tiyatro özellikle klasik bale oyunları ile uluslararası beğeni ve takdir gören tiyatrolardandır.

Diğer Mariinsky Salonları

Şunuda belirtmek gerekir ki Marinsky markası Çariçe Ekaterina’dan emri ile inşaa edilen tarihi bina dışında  3 ayrı  binayada sahiptir. Bunların en  önemlisi Mariinsky 2 olarak bilinen ve tarihi binanın tam karşısında inşa edilen tiyatro’dur. Ve şunu da belirtmek gerekir ki Mariinsky 2  10 yıl süren tartışmalara ve değişen baş mimarları ile şehrin eleştirilen yapılarından biridir. 22 milyar ruble harcanılan projenin için en büyük tartışma konusu modern veya tarihi bir konseptin tercih edilmesi olmuştur. Sonuç olarak oldukça modern devasa ama hala tartışılan bir yapı olarak karşımızda durmaktadır.

 

 

Bir diğer Marinsky tiyatrosu ise Marinsky konser salonu olarak adlandırılan ulitsa pisareva 20 adresinde görebileceğiniz tiyatro salonudur. 2006 yılında inşa edilen bu tiyatro  halkın daha çok beğenisini kazanmış gözüküyor.

 

 

 

 

 

 
Not : Özellikle dünyaca ünlü oyunlar sergilendiğinde tarihi Mariinsky tiyatrosunda uygun fiyata yer bulmak oldukça zor olabiliyor. Önceden biletlerinizi ayırmak için aşağıdaki linki ( Mariinsky tiyatrosu resmi sayfası) kullanabilirsiniz.

https://www.mariinsky.ru/en/playbill/playbill

 

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

 

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *