Son Eklenenler

Kunstkamera Müzesi – KuntsKamara Müzesi

Kunstkamera müzesi kuzeyin başkenti St. Petersburg’un ve Rusya’nın en eski müzelerinden biridir. Petro’nun emri ile dünyaya gelmiş sıradışı bütün canlıların biriktirilmesi amacı ile müze kurulur. Müzenin bir diğer ismi ise hilkat garibeleri müzesidir. Günümüzde Rusya Bilimler Akademisine bağlı antropoloji ve etnoğrafya olarak kullanılan müze dünyada eşine pek rastlanılmayan ender koleksiyonları içinde bulundurmaktadır. Bu koleksiyonlar arkeoloji ,antropoloji ve etnoğrafya alanında yüzyıldan fazla süredir yapılan farklı  araştırmalara kaynak olmuştur.

KunstKamera Nasıl Kuruldu ?

Efsaneye göre bizim deli Rusların Büyük Petro’su Vasilevskiy adasında gezerken Bir ak ağacın kökünden çıkan başka bir ağaç türünü farkedince Kunstkamera’yı oluşturmaya karar verir. 1714 yılında müze kurulur ve tamda bu yılda Moskova’da bulunan enderlikler müzesinin Petersburg’a taşınılmasına karar verilir.Büyük Petro’nun emri ile dünyada deforme olmuş veya doğmuş bütün yaratıklar Kuntskamera müzesinde toplanmaya başlanır.İlk zamanlar dünyaya gelmiş cüceler,devler ve canavarlar canlı olarak müzede tutulurmuş . 4 yıl sonra müzede yer kalmayınca Çiçin odaları olarak bilinen odaya bu canlılar transfer edilir.

 

KunstKamera Mimarisi

Büyük Petro’nun  bizzat kendisinin yerini seçtiği bina Petro Barok’u olarak adlandırılan stilde inşa edilmiştir. Petro mimarlarla birlikta çalışmış ve ilk inşaasında dahi müze amacı ile kurulan bu binanın ortaya çıkmasına büyük katkıda bulunmuştur.Ana mimarı Zemtsov olan bina 1734 yılında (Petro öldükten çok sonra ) tam anlamı ile hazır hale gelmiştir. 2 ayrı benzer binanın ortada bir salonla birleşmesi sonucu oluşan müzenin kulesi güneş sistemini sembolize etmektedir.

KunstKamera Astronomi Rasathanesi

Rus Bilimler akademisi kurucusu Mihail Lomonosov 1741 den 1765 yılına kadar bu müzede çalışmış ve  burada ilk planeteryumu açıp Kunstkamera’nın kulesini astronomi rasathanesi olarak kullanmıştır. Özellikle 18. Ve 19. Yüzyılda bilimler akademisinin kullandığı enstrümanları müzede görmek mümkün . Dünya’da astronominin temel taşlarından biri olan 17.yüzyılda üretilmiş  Gottorp  adlı 3.1 metre çapındaki küreyi burda bulabilirsiniz.Dışı dünya haritası ve içinde gökyüzü haritası bulunan bu kürenin  ( Globe Academic ) içerisinde 10-12 kişi aynı anda bulunabiliyor. Almanya’da yapılan bu küre Petro’ya hediye edilmiştir. Ve Petersburg’ 1717 yılında getirilmiştir.

 

1830 yılında Kunstkamera müzesi  zooloji,botanik,mineraloji ve etnografya müzesi olarak 4 ‘e ayrılmıştır. Ve günümüzde bu bina sadece antropoloji ve etnoğrafya müzesi olarak kulanılmakta ve aynı zamanda burada Lomonosov anısına bazı eserler sergilenmektedir.

Küçük Bir Not

Petro zamanında bedava girilip görülebilenecek müze günümüzde ücretli. İçerisinde sergilenen sıradışı ceninleri, Petro’nun bizzat çektiği dişleri yüreği veya kalbi kaldıramayacak olanlar olabilir. Özellikle küçük çocuklarla gidilmemesi gereken bir müze.

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *