Son Eklenenler

Petersburg Kışlık Saray – Ermitaj

Petersburg Kışlık Saray

Petersburg Kışlık saray  Petro’nun kendi zamanında Petersburg’a davet ettiği mimar Bartalomeo Rastrelli’nin oğlu Carlo Rastrelli’nin  eseridir. Petro’nun kızı Elizaveta Petrovna hükümdarlığın’da Carlo Rastrelli Petersburg’un önemli mimarlarından biri olmuştur. Saray Petro’nun Kışlık sarayına çok yakın bir noktada 1754 yılında Çariçe Elizaveta’nın emri ile inşa edilmeye başlanmış ve 1762 yılında hazır hale gelmiştir.

Fakat maalesef 1761 yılında ölen Çariçe buranın sefasını süremez fakat bir saray darbesi ile tahta gelecek ve Ermitaj koleksiyonun kurucusu olacak 2. Ekaterina Kışlık saray’la özdeşleştirilecektir. Sarayın inşası için Avrupa’nın en önde gelen ustaları Petersburg’a davet edilecek ve barok mimarisinin görkemli eserlerinden biri olan bu görkemli saray inşa edilecektir.

Şu an ermitaj müzesi olarak kullanılan Petersburg kışlık saray 1762  yılından itibaren  Romanov Hanedanın ana ikametgahı olmuştur. Muhteşem Neva Nehri kıyısında yer alan bu saray kuşkusuz St. Petersburg’un en etkileyici cazibe merkezlerinden biridir.

Romanov Çarlarının resmi  ikametgahı olan kışlık saray her ne kadar tarihi  koleksiyonun sergilendiği ana bina olsada binalar arası geçişler kullanılarak  Küçük ermitaj , eski ermitaj, Ermitaj Tiyatrosu, (Deli) 1. Petro’nun Kışlık Sarayı, Yeni Ermitaj a ulaşılabilinir.

 

Ermitaj Koleksiyonu tarihçesi

Yeşil Beyaz rengi ile barok tarzı mimarinin en önde gelen  örneklerinden olan Ermitaj müzesi 1.786 kapı, 1945 pencere ve 1057 zarif bir şekilde dekore edilmiş salonları ile sizi bekliyor.

 

Bu olağanüstü koleksiyonu ziyaret etmek bir rehber eşliğinde yapılmıyorsa biraz planlama gerektirecektir. 350 oda, devasa bir tarihi eser yelpazesi ve yılda 3 milyon kadar ziyaretçi çeken Ermitaja girdiğinizde kalabalık ve sonsuz gibi görünen saray size endişelendirebilir.Size yardımcı olabilmek ve  ilginizi çekecek eserlere ulaşmanızı sağlamak amacı ile Ermitaj rehberimizi kışlık saraydaki tüm eserleri kapsayacak şekilde tasarladık.Ve her bölümde de öne çıkan eserleri vurgulayarak koleksiyon seçiminizi kolaylaştırmaya çalıştık.

 

*Bir bilet ile müzenin hazine galeriler dışında bütün galerine ulaşmanız mümkün olacak.

Kamera ve fotoğraf makinesi kullanmak için ek biletler almanız gerekmekte.

Biletler internetten satın alınabilir fakat girişte alınan biletlerden daha pahalıdırlar. Özellikle yaz aylarında sarayın avlusunun sonuna kadar uzayan bilet kuyrukları düşünüldüğünde zamanı parayla satın almayı sevenler için iyi bir tercih.

 

Detaylı Bilgi

. Petersburg’un en popüler  cazibe merkezi ve  dünyanın en büyük ve en prestijli müzelerden biri olan Ermitaj müzesi şehri ilk kez ziyaret edenlerin kesinlikle görmesi gereken bir şaheser.  İçerisinde bulunan 3 milyondan fazla tarihi eser ve dönem dönem  Rusya ve dünyadan gelen eserlerin sergilendiği eşsiz eserleri düşünürsek her zaman 2.3 ve 4. Ziyarete ilginizi çekecek bi şeyler görebileceğinizi söylemek mümkün.

 

Mini tavsiyeler

 

Şunu söylemek gerekirki Ermitaj sarayında kaybolmanız çok kolay bu yüzden sarayın girişinde bulunan (bedava) müze haritasını elinizde bulundurmanız zamanı efektiv kullanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Sarayda yukarıda ifade edildiği gibi herşeyi görmeniz nerdeyse imkansız bu yüzden (rehbersiz) gezmeyi amaçlıyorsanız . Sitemizden detaylı bir şekilde hangi eserlerin bulunduğunu öğrenip ondan sonra ilginize göre bi tercihte bulunmanız doğru olacaktır
  • 1732’den 1917’ye kadar Rus İmparatorları‘nın kaldığı resmi saraydı. 1917’de Rus Devrimi sırasında Bolşevikler tarafından ele geçirildi; ve imparatorluğa son verildi. Binanın orijinali Deli Petro tarafından yaptırıldı.
  • Sarayın içerisinde tuvalet ,kantin, eğer kışın ziyaret ediyorsanız paltonuzu bırakmak için devasa bir gardrop ve internet cafe bulunduğunu bilmeniz işinize yarayabilir.
  • Pazartesi günü Ermitaj müzesi çalışmamaktadır.

.Burda elimizden geldiğince diğer binalar ve sergilenen koleksiyonlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

 

Address: 2, Dvortsovaya Ploschad (Palace Square)
Metro: Admiralteyskaya
Open: Daily 10:30am to 6pm. Last admission is at 5:30pm. Wednesday and Friday, till 9pm. Last admission is at 8:30pm.
Closed: Monday
Telephone: +7 (812) 571-3420; +7 (812) 710-9079
Website: http://www.hermitagemuseum.org/
Admission: 600 RUB – entry ticket to the Main Museum Complex and the branches (the General Staff Building, Winter Palace of Peter the Great, Menshikov Palace, the Museum of the Imperial Porcelain Factory)
300 RUB – entry ticket to one of the Hermitage branches (Winter Palace of Peter the Great, Menshikov Palace, the Museum of the Imperial Porcelain Factory, Staraya Derevnya Restoration and Storage Centre)
Free admission: Preschool children, school children, students. Free admission to all visitors on the first Thursday of each month.
Ticket purchase online: https://www.hermitageshop.org/tickets/ (You can avoid a long line at the museum ticket offices)
Information for Visitors: http://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/visitus/
Photo and video: No flash. Audio-guides are available (deposit required)
Accessibility note: The museum is wheelchair accessible (ramps/lifts). Free wheelchair rentals. Please call in advance as staff assistance may be required

Adres:, Dvortsovaya Ploschad 2 (Saray Meydanı) Metro: Admiralteyskaya Açık: 10.30 18.00. Son giriş 17:30  Pazartesi Kapalı

Telefon: +7 (812) 571-3420; +7 (812) 710-9079 Web sitesi: http://www.hermitagemuseum.org/ Kabul: 600 RUB – Ana Museum Complex ve dalları (Genelkurmay Binası, Büyük Peter Kış Sarayı, Menshikov Sarayı, İmparatorluk Porselen Fabrikası Müzesi) giriş bileti 300 RUB – Hermitage dallarından biri (Büyük Peter Kış Sarayı, Menshikov Sarayı, İmparatorluk Porselen Fabrikası Müzesi, Staraya Derevnya Restorasyon ve Depolama Merkezi) giriş bileti Ücretsiz giriş: Okul öncesi çocuklar, okul çocukları, öğrenciler. Her ayın ilk Perşembe günü tüm ziyaretçilere ücretsiz giriş. Bilet satın alma çevrimiçi: https://www.hermitageshop.org/tickets/ (Sen müze bilet gişelerinde uzun bir çizgi önleyebilirsiniz) Ziyaretçiler için Bilgiler: http://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/visitus/ Fotoğraf ve video: Hayır Flaş. Ses-kılavuzları bulunmaktadır (depozito gerekli) Erişilebilirlik notu: Müze tekerlekli sandalye (rampalar / asansörleri) ‘dir. Ücretsiz tekerlekli sandalye kiralama. Personel yardım gerekebilir önceden arayınız

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *