Son Eklenenler

KAFASINI KULLANMAYI BİLEN HAYVANLAR

KAFASINI KULLANMAYI BİLEN HAYVANLAR

Doğa çok acımasız bir yer fakat bazı hayvanlara baktığınızda da enteresan ve çok ilgi çekici şekillerde bir kısım işleri çözdüklerini  görebiliyorsunuz.Bazı hayvanlar  o kadar kurnazlık dolu taktikler geliştirmişler ki insanların perspektifinden bakınca ne yaptıklarını anlamak zorlaşabiliyor. Fakat daha yakın bi bakış doğadaki kurnaz hayvancıkların ne kadar zekice bazende biraz sınırları aşarak ne kadar iyi işler becerdiklerini gözler önüne seriyor.

1-KARA BALIKÇILDAN ZEKA DOLU BİR GÖRSEL ŞÖLEN.

Kara balıkçıl olarak bilinen daha çok Afrikada yaşayan bu kuş oldukça  enteresan bir saklanma tarzına sahip. Kanatlarını kafalarının üzerlerine alarak adeta bir şemsiye görünümü alıyorlar.Bu hareket güneşi engelliyor ve bu sayede kara balıkçılların suyun altında neler olduğnu daha iyi görmesini sağlıyor.Aynı zamanda bu onlara dıştan gelen tehlikelere karşı  güvende olma hissi veriyor.Daha da enteresanı ise suyun altındaki balıklar gece olduğunu düşünüyorlar.Çünki güneş kesilmiş oluyor ve bundan dolayı özellikle suyun üstüne yaklaşan veya kafalarını sudan çıkaran balıkları kara balıkçıl  teker teker toplayıp karnım çok güzel bir şekilde doyuruyor.

 

KARA BALIKÇIL GECE GÜNDÜZ OYNARKEN.

 

2-ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN KAYA BALIĞI

Bazı hayvanlar doğada bir tehlike sezdiklerinde ölüyu oynamayı çok seviyorlar ve bunlardan bir tanesi de yaşayan kaya balığı. Ciklet ailesinden olan bu balık akıllıca bir  taktik kullanırken rolünüde  çok çok güzel oynuyor. Özellikle yanına yaklaşan tehlikeli ciklet balıklarını  gördüğü zaman hemen yere uzanıp ölü taklidi yapıyor tehlike geçtiği zaman tekrar hayatına devam ediyor.

3-DENİZ SALATALIĞI VE İNCİ BALIĞI

Parazitleri seven balıklardan bir tanesi de  inci balığı .Özellikle deniz salatalığının etrafında dolaşıp ordaki parazitleri yemek oldukça hoşuna gidiyor. Fakat dikkat ve tedbiri elden bırakınca inci balığı bazen cezasını çok kötü bir şekilde çekiyor.Videoda da görebileceğiniz gibi deniz salatası onu afiyetle yiyiyor.

 

 

4-CEYLANDAN ÖLÜ TAKLİDİ

Ölü taklidi yapmak çok fazla hayvanın kullandığı bir taktik ama sırtlağanın karnını parçalamasına ramak kala hala rolünü oynamayı becerebilmek herhalde Ceylanlara özel bir kabiliyet. Ceylan ne kadar soğukkanlı olabileceğini bu videoda bize kanıtlıyor.

5-MAYMUN ZEKASI

Herhalde zeka ve kurnazlıktan bahsedip maymunlara yer vermemek olmazdı.İzleyeceğiniz video belki çok farklı anlamlarda çok yerde kullanıldı. Fakat en salt haliyle adaletsizliğe hayvanların dahi dayanamadığını anlatıyor.

Önce taşı geri veren iki maymunada salatalık veriyorlar .İkiside halinden memnun.Bir zaman sonra taşı verenmaymunun  birine salatalık birisine üzüm tanesi verilince maymundan gelen reaksiyon oldukça makul.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *