Son Eklenenler

Ermitaj Petergof – Peterhof Ermitaj Binası

Ermitaj Petergof

Fransızca kökenli bir kelime olan ermitajın manası inziva yeridir ve Petergof’taki ermitaj tamda manasına uygun bir şekilde tasarlanmıştır.Petro ermitajın yapılmasına Doğu Prusya’yı ziyareti sırasında gördüğü bir köşkten esinlenerek karar vermiştir.Ermitaj binası 11 metre yüksekliğindedir ve 2 katlı oyuncak bir evi andırır. Bu bina önemli devlet görüşmeleri,resepsiyonlar,edebiyat geceleri düzenlemek amacı ile kullanılmıştır.c2a26c0e7dc8cb5fccdd214ee0495c46

Binanın etrafında kazılıp  yukarıdaki Marly göletinden su taşınarak bir kanal oluşturulmuştur. 1724 yılında Petro’nun  emriyle, çukurun çevresine yeşil çim ve bir korkuluk yapıldı ve  saraya geçilen cadde üzerine 18.  yüzyılın sonuna kadar var olan bir asma köprü kuruldu.Ermitaj’ın içine gelince şüphesiz buranın en ilgi çekici yanı asansör sistemli masa ve sandalyeleridir. Rivayete göre  1.Pavelin sandalyesi 2 kat arasında kalınca merdiven yapılmasına karar verilmiştir.5c304bcc3d37e846524f47b25944cab9

14 kişilik masa 2.kattadır ve mutfak aşçılar ve garsonluk yapan hizmetçiler 1. kattadırlar. Yemek esnasındaa yeni yemeklerin üst kata çıkması veya boşalan tabakların toplanması amacı ile asansör sistemli yemek masası  2. Kattan 1.kata indirilir. Yemekler koyulup boşlar alındıktan sonra tekrar masa yukarıya 2. Kata kaldırılır. Eğer misafirler bir şey istiyorlarsa masanın üzerinde bulunan çan zili çalarlar ve masanın yarısı aşağıya iner ve masadaki deftere misafirin yazdığı not gereği istenen yapılır ve tekrar masa yukarıya çıkarılır.

8cece086fdf87e1df3f1ffa993b8e167Böyle bir sistem düşünülmesinin en önemli sebebi misafirlerin ve ev sahibinin görüştüğü devlet sırlarının garson veya aşçı gibi saray çalışanları tarafından duyulmamasıdır.

Almanların 2.dünya savaşında Petergof’u yağmalamasında  zarar gören yapılardan  biride Ermitajdır.Fakat savaşın ertesinde hızlıca restore edilir ve Petergof’un ilk müzesi olarak Ermitaj kullanıma açılır. 2009 yılında masanın mekanizması restore edilmiştir ve konutun ziyaretçileri bu masayı görebilirler.

Petergof ile ilgili tüm sayfalardan Petergof ve saray bahçesindeki tğm eserlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

PETERGOF ile İLGİLİ TÜM SAYFALAR

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *