EL YAPIMI MİNYATÜRLER (Özden Ceyhan)

Mesele el yapımı minyatür olunca web dünyasında kepçenizi sallasanız elbette yüzlerce güzel prodüksiyon yakalarsınız.  Ekranınızdan akan resimlere baktıkça bir insan elinden böyle güzel ve minicik eşyaların çıkmasına ağzınız açık hayran hayran bakarsınız .

ber4

 

Minyatüre ilginiz varsa yüksek ihtimalle  yukarıda bahsi geçen takdire şayan zanaat eserlerine bakarken aynıhissiyatı    yaşamışsınızdır.Fakat el yapımı minyatürleri ile Özden Ceyhan sizde hayranlık hisleriyle birlikte aynı zaman aidiyet hislerini kabartacak.

cini8

 

Özden Ceyhan’ı minyatür dünyasında diğerlerinden ayırt eden özellik  hayatın farklı noktalarını ve yaşamın sıradan kesitlerini aslına ait bütün detayları ile  minyatürleştirmesi  olmuş. Özden Ceyhan’ın hepimiz için sıradan, günümüzün akışı içinde karşımıza çıkan mekanları küçültmesi karşımıza sahici el yapımı minyatürler çıkarmış. cami5 Karşınızda öyle saraylar , parıldayan arabalar , büyüleyici aksesuarlar veya modern iç mekanlar değil hayatın ta kendisi hatta tamda bizcesi  var. Bir araba tamirhanesi veya eczane  yada bir berber salonu hayattan kopup gelip bir el yapımı minyatüre dönüştürülmüş. cum5Tramvay durağından halı sahaya veteriner salonundan camiye kadar  bize yani kültürümüze ait desen ve renkleri ile Özden Ceyhan el yapımı minyatür şöleni oluşturmuş.Özellikle minyatürlerde göze ilk çarpan şey minicik detayların dahi sabırla hazırlanıp ihmal edilmemesi olmuş. Bu yönü ile de el yapımı minyatürlerin hakkı verilirken oldukça sabırla her detayın oluşturulduğunu görmek mümkün.Birde bunları oldukça kısıtlı araç gereçle ev ortamında hazırlıyor olmasıda onun ne kadar halktan biri olduğunu gösterirken aynı zamanda hobilerini mekan ve zaman darlığından ifa edemeyenlerede bir mesaj veriyor.

 

Ülkemizde pekte gelişmemiş bu hobi dalına  hemde bizim kültür dünyamızın renklerini kullanarak can vermeye çalıştığı için Özden Ceyhan’a teşekkür ediyor ve daha nice mini hayat kesitleri ile  minyatür severlere ilham kaynağı  ümid ediyoruz. Bizde onun beğendiğimiz eserlerinden oluşan bir foto sunum hazırlayarak onu ve blogunu desteklemeye çalıştık. Özden Ceyhan’ın birbirinden güzel  el yapımı minyatürlerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Özden Ceyhan’ın  blogu  için tıklayın.