Son Eklenenler

Dökülen Kan Kilisesi – Yeniden Diriliş Kilisesi

Petersburg Dökülen Kan Kilisesi

Dökülen Kan Kilisesi , St. Petersburg’un en unutulmaz yerlerinden biridir. Kilise on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Klasik Rus mimarisi tarzında , renkli kubbeler ve camdan seramik ile süslenerek inşa edilmiştir.

Resmen Voskresenia Khristova Kilisesi ( Hz. İsa’nın dirilişi) olarak kutsanan kilise daha çok dökülen kanda kurtarıcı veya Dökülen Kan Kilisesi adı ile bilinmeketedir. Bu isimle anılmasının sebebi ise kilisenin  2. Çar Alexander’ın suikastla öldürüldüğü noktaya kilisenin inşa edilmiş olmasıdır. 

 

Suikastın hemen ertesi günü suikastın işlendiği noktaya  bir şapel ( küçük kilise) inşa edilmesi kararlaştırılır. Fakat sonrasında Çar 3. Aleksander’ın talimatı üzerine , buraya büyük bir  kilisenin yapımı 1883’de başlamıştır. Bu inanılmaz yapıya finansman tamamen İmparatorluk ailesi tarafından ve özel kişiler tarafından yapılan diğer bağışlarla sağlanmıştır. Proje ancak 1907’de tamamlanabilmiştır.Bunun sebebi ise kanaldaki suyun binanın altından akmasının engellemek için yapılan sağlam temeldir.

 

 
Mimari

Proje için seçilen ana mimar, Alfred Alexandrovich Parland’dır. Kilisenin mimarisi St. Petersburg’daki diğer Barok ve Neo Klasik binalar ve dini yapılardan büyük ölçüde farklılık gösterir. Bununla birlikte, Kurtarıcı Kilisesi’nin inşa edildiği dönem milliyetçiliğin yeniden doğuş zamanıdır ve dolayısıyla kilisenin mimarisi klasik Rus mimarisi olmuştur. 

Hem iç hem de dış görünüşe bakıldığında kilisenin planlanan 3.6 milyon ruble’ye degilde 4.6 milyon rubleye malolduğunu görmek kolay. Kilise dıştan bakıldığında Moskovada da görülebilecek muhteşem Aziz Basil kilisesinin soğan kubbelerinin benzerlerinden oluşur. Kilisenin hem iç hem de dışında – çoğu zaman önde gelen sanatçılar tarafından (Viktor Vasnetsov, Mikhail Nesterov ve Mikhail Vrubel dahil ) tasarlanan 7.000 m2’lik mozaik bulunmaktadır. Mozaiklerin çoğunluğu İncille ilgili sahneleri ve azizleri tasvir ederler.  81 metrelik bir yüksekliğe ulaşan renkli soğan kubbesi ve diğer renkli kubbeler parlak emaye ile kaplıdır.

 

Kilise’nin yüksekliğinin 81 metre olması 2. Aleksander suikatı olan 1881 yılına yapılan atıf sebebiyledir. 2. en yüksek kubbe 67 metredir ki buda öldürülen çarın yaşına tekabül eder.

 
Devrim ve 2. Dünya Savaşı

1917 Rus Devrimi sırasında bu şaşırtıcı kilisenin büyük bir kısmı arandı ve içi ciddi hasar gördü. Ve bu dönemde kilise’nin finans desteği durduruldu.  1930’lu yıllarda Sovyetler, St. Petersburg’daki kiliselerin çoğunda olduğu gibi kiliseyi kapattı.1938 yılında yıkımına karar verilen kilisenin dünya savaşının ayak sesleri dolayısı ile ayakta kaldığını söylemek doğru olur. II. Dünya Savaşı sırasında yiyecekler için bir depolama tesisi olarak kullanıldı. Savaş sırasında aldığı hasarın daha fazlasını savaş sonrasında ise yerel bir opera şirketi için yıllarca depolama alanı olarak kullanılmasından dolayı aldı.

1970’de İshak Kathedrali idaresi kilisenin yönetimini üstlendi . Ve kurtarıcı Kilisesi’ni restore etmek için katedralden (o zamanlar bir müze olan) toplanan fonlar kullanıldı. Restorasyon 1997’de tamamlandı ve St. Petersburg’un en gözde turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

 

 

 

Petersburg Ana Sayfamıza geçmek için aşağıdaki linke basınız.

Sankt Peterburg Gezi Rehberi – St.Petersburg Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *