Anasayfa / Disney / Disney Moana – Moana’yı izlemek için 3 mükemmel sebep

Disney Moana – Moana’yı izlemek için 3 mükemmel sebep

MOANA

Disney’in en yeni büyük animasyon filmi “Moana”  Türkiye’de  animasyon severlerin karşısına çıkmaya hazır.  Walt Disney Animation Studios’tan “Moana”, halkını kurtarmak için cesur bir misyona yelken açan maceracı bir genç kızın hikayesi. Yolculuk esnasında Moana, Maui’niyi  onu yönlendirmesi için ikna eder. Hareketli bir yolculukla birlikte açık okyanusun üzerinden yelken açarak muazzam bir canavar ve imkansız zorluklarla karşılaşırlar ve yol boyunca Moana atalarından kalma arayış serüvenini  yerine getirir ve her zaman aradığı bir şeyi keşfeder – kendi kimliğini.  6+ yaş için olan filme dair bir kaç yorum ve izlenim…

 Moana’yı izlemek için 3 mükemmel sebep

Tamam korkmayın filmi izledim ve herşeyi anlatarak film zevkinize limon sıkmayacağım.Ama bunlarıda bilmenizde fayda var. Hani benim gibi kızınızı alıp filme gitmek isterseniz  fakat kararsızsanız size ikna edecek 3 sebepte benden olsun.

Kültür

Animasyonda Geleneksel müzikten Maui’nin hikayesine kadar, insanın, kumsalların ve geleneklerin güzel bir topluluğuna dalmış hissettim kendimi. Bu animasyon  filmi hakkında müthiş olan şeylerden biride , film yapımcılarının yerel hawai kültürünü doğru bir biçimde tasvir etmeye gösterdikleri özen olmuş. Kostümlerden Moana’nın kano görünümüne, filmde yer alan bitki türlerine kadar herşey detayı ile düşünülmüş.

İlham

 

Moana zor bir yolculuğa çıkıyor ve en önemlisi ise alışık olduğu , zorlanmadığı değil zorlanarak ulaştığı ama çok şey öğrenip hayatına anlam kattığı bir hikaye bu.Bu yüzden çocuklara rol model  olabilecek bir karakter ile birlikte  çok farklı sayıda ders ve ilham kaynağı barındıran güzel bir animasyon filmi olmuş.

 

Senaryo

Açıkçası 6-7 yaşlarından itibaren çocuklarımızı prenses ve  prens masalları ile büyütmeyi seven Disney’in maalesef bu yönünü pek tasvip edememişimdir. Çocuklara bu yaşlarda saraylarda yaşayan prensesleri ve onların aşk hikayelerini  rol model olarak koymaktansa hayatın gerçek kesitlerinin tercih edilmesi gerekir. Bu yönüyle Moana’nın hayatı gerçekçi bir hayat kesiti ve Moana’da güzel bir rol model olabilir.
Animasyon kalitesi noktasında Disney’i çok tartışmaya gerek yok .Dünya’nın çocuklara hitap eden en iyi prodüksüyonunlarını yapan disney bu sefer doğru karakter ve senaryo ilemükemmel iş çıkarmış.

 

Son olarak tropik hawai yerlilerin müzik tınısını çok iyi yansıtacak şarkı ve danslar  beklemiştim Moana’dan. Galiba bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım.

.

BİRDE BUNLARA BAKIN.

Prenses Elena Şovları – Prenses Elena Disneyland

Prenses Elena Şovları Genç Prenses Elena büyülü krallığı Avalor’u kötü bir büyücüden kurtardıktan sonra taçlı …