Son Eklenenler

Colchester’a Dair Bilmeniz Gerekenler & Colchester Gezisi

Colchester nerede ve ne kadar büyük?

Colchester Essex bölgesindeki en büyük yerleşim yeridir. 2011 Birleşik Krallık sayımı sırasında 121.859’luk bir nüfusa sahip olan kasaba , ( önceki nüfus sayımından) 2001 yılından bu yana devam etmekte olan inşaat planlarından kayda değer bir gelişme göstererek Britanya’nın en hızlı büyüyen kasabalarından biri olarak adlandırıldı. Günümüzdeki nüfüsu 200.000 leri bulduğu tahmin edilen kasaba Cambridge ve Oxford şehirlerden çok daha yüksek bir nüfusa sahiptir. Bir zamanlar İngiltere Romasının başkenti olan Colchester kayıtlara geçmiş en eski İngiliz kasabası olarak bilinmekte.

Londra’nın 80 km kuzeydoğusunda oldukça yüksek İngiliz yoğunluğuna sahip tarihi bir kasaba Colchester. Özellikle hafta içi Londra Liverpool Street metro durağından sıklıkla kalkan hızlı trenlerle buraya ulaşmanız sadece 50 dakikanızı alıyor. Stansted Havaalının 48 km uzaklıktaki kasaba  ulaşım yönü ile makül bir noktada bulunuyor. Her ne kadar isminin farklı sebeplerden kaynaklandığı söylensede kasabanın içinden geçen Colne Nehri muhtemelen Colchester ismine ilham olmuştur.

Essex Universitesinin en büyük kampüsünü içinde barındırsa da dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapan Britanya için Essex oldukça yeni ve modern bir üniversite.

Kasabaya dair bilmeniz gerekenlere gelince.
Kasaba oldukça şirin ve İngiliz yoğunluğunun çok yüksek olduğu bir kasaba. Her ne kadar bunu net olarak bilmek zor olsada %95 gibi bir iddiaya bi yerlerde denk geldim ki burada yaşayan biri olarak buna yakın bir yüzdenin sokaklarda gözlemlenebildiği söylenebilir. Hürriyette 2011 de çıkan bu yazıda bunu teyid eder nitelikte.

http://www.hurriyet.com.tr/gercek-ingiltere-yi-merak-edenler-colchester-i-gormeli-18380157

 

 Colchester Ve Eğitim

Bu yönü ile İngilizce öğrenmek isteyenler için ideal bir yer. Colchester English Study Centre Oxford tarafından 1969’da kurulmuş prestijli bir kurum. Sitesi www.cesc.co.uk . Bu arada eduquality.co.uk bu okula size çok ucuz fiyatlar verebiliyor. Eduquality Türklerin işlettiği bir kurum info@eduquality.co.uk adresine  Türkçe mail atıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğitim meselesine girmişken özellikle üniversite için kasaba Birleşik Krallık’ta tercih edilebilecek güzel opsiyonları içinde barındırıyor. Yukarıda belirttiğim üzere tarihten ziyade moderniteyi daha fazla görebileceğiniz University of Essex’in en büyük campüsü Colchester’da ki Wivenhoe Parkının içinde. Essex Üniversitesi farklı dallardan bir çok bölümde 15.000 öğrenciye eğitim sunmakta. Özellikle araştırma yönü ile ciddi bir bilinirliği olan üniversitenin mezunlarından 2si Nobel ödülü almış. Politika araştırma ve uluslararası çalışmaları ile dünyada büyük bir saygınlığı olan Essex üniversitesi günümüzde sosyoloji,ekonomi,tarih, dil bilimi, İngiliz edebiyatı ve hukuk gibi bölümlerde ödüller kazanan bir eğitim kurumu durumunda. Daha detaylı için üniversitenin sitesi aşağıda.

https://www.essex.ac.uk/

Colchester İnstitute . Aslında kolej mantığı ile çalışan bir eğitim kurumu fakat zamanla lisans ve lisans üstü programları sunabilmek için onay alabilmiş. Hali hazırda gelişmekte olan Colchester Enstitüsü kabul alabilmek için oldukça mantıklı bir varyant. Büyük ve yenilikçi kampüsü part-time ve full time akademik programları ile ileride adından söz ettirebileceğe benziyor. Aşağıdaki linkten programlar ve fiyatlarına dair geniş bilgi alabilirsiniz.

UCC | Course Finder

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *