Son Eklenenler

Aziz İshak Katedrali – İshak Katedrali Sankt Petersburg

Aziz İshak Katedrali  19. Yüzyılda August Montferrand tarafından tekrar  inşa edilmeden 4 kez  tasarlanıp inşa edilmiş  , devasa bir kubbeli katedraldir. Kentin en ünlü simgelerinden biri olan görkemli kubbesi, kilometrelerce uzaktan  görülebilir.1463946133195815219

Aziz İshak Katedrali Tarihçesi

İshak Katedrali  4. yüzyılda Roma imparatoru Valens tarafından hapse atılan  bir keşiş olan  Aziz İshak’a ithaf edilen devasa bir kilisedir.. Aziz İshak sonunda Valens’in selefi Theodosius tarafından serbest bırakılır.

Katolik kilisesine göre azizlerin her birinin anılması için onlara bir  Ziyafet günü  tahsis edilmiştir. Aziz İshak için ziyafet günü  30 Mayıs’tır  ve Büyük Petro’nun doğum gününe rast gelir.  Bu Petro  için Aziz İshak onuruna bir kilisenin inşa edilmesi için yeterliydi.  Ve bu sebeple , Büyük Petro’nun St. Petersburg şehrini kurmasından sadece dört yıl sonra 1707’de ibadete açılır. Fakat yıllar içerisinde bu küçük yapı farklı tasarımlarla inşa edilir. Fakat 4. ve günümüzde gördüğümüz son tasarım 19 yüzyılda inşa edilmiştir.

1441362095_1438705562_93441jpg_normal

 

Aziz İshak Katedrali İnşaası

Napolyon savaşlarından sonra, halen tamamlanamamış 18. yüzyıldan kalma eski ahşap katedralin yerini alması için yeni bir kilise planı yapılır. Plana göre Yeni Aziz İshak Katedrali tüm Rus imparatorluğunun en görkemli kilisesi olmalıdır. Çar 1. Alexander bu projeyi yönetmek için genç Fransız mimar August Montferrand’ı seçer  . Montferrand çar  tarafından şehre davet edildiğinde 30 yaşındarır. Kilisenin inşaatına  1818’de başlar.

Muhteşem kilisenin temelleri ciddi sorunlar yaratır, zira toprak bu derece ağır bir yapıyı taşıyamayacak derecede  yumuşaktır. Montferrand bu yüzden  yüzyıllar boyu Venedik’te yaygın olarak kullanılan bir teknik kullanmaya karar verir. Bu sağlam bir temel oluşturmak için binlerce ahşap kazık yere sürülür. Proje oldukça büyüktür ve yapımı 40 yıl sürecek kilisenin inşaasında takribi 500 000 insan çalışır.

isaakiy_03Katedralin inşasında mühendisler dünyada  ilk kez kullanılan bazı en yeni teknikleri kullanır. Mesela  45 metrelik katı granit sütunları yapmak için yeni bir kesme yöntemi kullanılır . Bu sütünları kilisenin olduğu noktaya getirmek oldukça zordur . 114 ton ağırlığındaki sütünlar için günümüzde  mavna adı verilen güvertesiz teknelerden yapılır. Sonrada deniz yolu ile yaklaştırılan sütünlar karadan kilisenin inşaa edildiği şantiyeye kadar gelen  demiryolu kullanılarak ulaştırılır.. Öğütme ve parlatma işleminden sonra sütunlar  bir mühendis olan Betancourt tarafından tasarlanan cihazlarla dikey olarak 128 kişi tarafından döndürülen makaralar kullanılarak yerleştirilir. Kilisenin üst bölümünde bulanan  her biri 64 ton ağırlığında olan sütünlar ise  yerden 43 metre yükseklikte eğimli bir tahta kullanılarak kaldırılırılp yerine konur.  3 parçadan oluşan ve yapımında 100 kg altının kullanıldığı kubbe, yaldızlı bakır levhalarla 7 yıl süren bir çalışma sonunda kaplanabilir. Bu inanılmaz çalışmanın başlamasından  40 yıl sonra katedral hazırdır.58891

Neo klasik tarzda inşa edilmiş İshak Katedrali çar, yabancı diplomat ,din adamları ve büyük bir kalabalığın katılımı ile 30 mayıs 1858 yılında  açılır. Enteresandır ki 30 yaşında şehre gelip tam 40 yıl bu katedralin inşaası ile ilgilenen baş mimar Montferrand, başyapıtını tamamladıktan sadece birkaç ay sonra ölür. ) hayatımın eseri ibaresine karşılık gelecek bir eser arkada bırakarak)

 

 

Aziz İshak Katedrali , Rus Ortodoks Kilisesi’nin en  önemli katedrallerinden biridir ve  1928 yılına kadar açık kalır. 1931 yılında atheism müzesine  çevrilen katedral 1990 yılında tekrar ibadete açılır. Fakat yinede günümüzde özel günler dışında İshak Katedral’i  genellikle turistlere açıktır ve dini ayinler katedralin çok küçük bir bölümünde yapılmaktadır. Petro ve pavlosk  Katedralinden sonra şehirde  Rusya’da ki en yüksek katedral olma ünvanını elinde bulunduran katedralin üzerine çıkarak Petersburg şehrinin en güzel kuş bakışı manzaralarını görüp fotoğraflayabilirsiniz.

Katedralin İçi ve Mimarisi

Aziz İshak Katedrali’nin görkemli kubbesi, 101.5 metrelik bir yüksekliğe kadar yükselir ve St. Petersburg’un tarihi merkezinin her yerinden görülebilir. Parlayan kubbe saf altın kaplamalı ve Josef Hermann tarafından desenlenen melekler heykelleri ile süslenmiştir.isaakiy_04

Katedralin iç dekorasyonun da etkileyici bir ambiansı olduğunu söylemek gerekir. İç mekan inanılmaz derecede ayrıntılı mozaik simgeler, tablolar ve malahit  ve lapis lazuli’den yapılmış sütunlarla süslenmiştir. Özellikle katedralin mozaikleri dolayısı ile bir taş müzesi olarak bilindiği ve adlandırıldığının aştını çizmk gerekir. “Kurtarılmış Mesih” in parlak, renkli vitralı penceresi, ana sunağın üstünde  durur. 14.000 ayakta ibadet kapasiteli  katedral günümüzde kilise hizmetlerini  sadece özel dini günlerde vermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *